Sağlık

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı?

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı?

Özellikle de yaz sezonunda insanların korkulu rüyası haline gelmiş olan sivrisinek ısırıklarının en fazla hamileleri bulduğu yapılan araştırmalarda bizlere gösterilmektedir. Normal zamanlarda bile sivrisinek ya da böcek ısırığı can sıkıcı bir durum olarak varsayılmaktadır. Bir de gebe olan kadınlar için bu durumun ince ayrıntılar ile düşünülmesinin önemli olduğunu söylemeliyiz. Peki, sivrisinek ve böcek ısırığı gebelik döneminde ne kadar sakıncalıdır? Bu ısırıkların sarıhummaya, gribe, sıtmaya sebep olduğunu da bilmekteyiz.

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı? Sağlık

Genel olarak hamilelikte sivrisinek ısırığı zararsız olarak bilinir. Ancak çok fazla da geri plana atılmaması gerektiğini hatırlatmak gerekir. Özellikle de böcek ısırıklarında herhangi bir mikrop anneyi etkilemezken bebekleri etkileyebilmektedir. Basit bir ısırık olarak görülse de zaman zaman tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Ufak bir enfeksiyon bile bebeğin sağlığına olumsuz etki edebilir. Buna engel olabilmek için bilgi sahibi olmak ve önlem almak gerekir.

Hamilelikte Böcek Sokmasının Riskleri

Böcek ısırığı dediğimiz zaman akla sivrisinek, pire, bit ya da kene gelebilir. Yaşanılan bölgeye göre bu ısırıklardan gelecek olan tehlikeler de değişkenlik gösterebilir. Mesela bataklık bölgesinde ya da yakınlarında yaşayanlar böcek ısırığı ile karşılaşırsa daha fazla riske sahiptir diyebiliriz. Yaşanılan şehrin nüfusu, yaşam standartları da riskleri azaltmakta ya da arttırmaktadır. Bunun için sadece şu riskleri taşırlar gibi genel bir ifade kullanmak zordur. Ancak enfeksiyon riskinin her zaman var olduğunu ifade edebiliriz.

Böcek Sokmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Küçük bile olsa böcek ısırıklarında risk olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu risklerden uzak kalmak için ilk olarak önlem almanın önemini kavramak gerekir. Böcek sokmasını engellemek için ilk olarak yaşadığınız bölgeyi iyi tanımanız lazım. Bulunduğunuz bölgede hangi böceklerin olduğunu ve bu böceklerin bir hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenmeniz gerekir. Çünkü her böceğin taşıdığı hastalık da farklı olabilir. Yerel sağlık merkezlerine ve hastanelere bu konuda danışmanız da mümkündür.

Böcek ısırmasında sorulan en başlıca sorulardan biri cenine direk hastalığın geçip geçmeyeceğidir. Bilindiği üzere her hastalık hemen anneden çocuğa geçmemektedir. Fakat her ne kadar direk bebeğe taşınan bir hastalık geçmese de annenin etkilenmesi ile bebeğin de zarar göreceği söylenebilir. Alınabilecek olan önlemlerden biri de hamilelik sırasında seyahat edilmemeye özen gösterilmesidir. Farklı ülkelerde farklı hayvanlar ve hastalıklar da bulunmaktadır. Bu sebeple seyahat etmeden önce ülkeleri ve burada bulunan tehlikeleri de önceden araştırmak gerekir. Gerektiği durumlarda aşı yapılması da bir önlemdir.

Hamilelikte Böcek İlacı Kullanılabilir Mi?

Böcek ısırmalarından korunmak için alınan önlemlerden biri böcek ilacıdır. Gebelikte tüm böcek koruyucusu olan ilaçlardan uzak kalmak gerekir. Ancak doğru kullanım çok önemlidir. Hamilelik sürecinde böcek ilacını aşırıya kaçmadan kullanmak fayda sağlayabilir. İlacın kullanımında uyulması gereken talimatlara dikkat edilmelidir. İlaç sıkıldıktan sonra odada hamilelerin bulunmaması gerektiğini de hatırlatmak gerekir. Böcek ilacının sıkıldığı odadaki havayı da gebeler solumamalıdır. Bunun yanı sıra böcek ilacı sıkan annelerin ellerini ve göğüslerini sabunlu su ile yıkaması gerekir.

Gebelik döneminde böcek ilacı kullanmak zorunda kalındığında alınması gereken diğer önlemler nelerdir?

  • İlacı içinize çekmemeye çalışın.
  • Göz ile temasından kaçının.
  • Bol su ile hem yüzünüzü hem ellerinizi yıkayın.
  • Kapalı alanlarda çok fazla kullanılmamasına özen gösterin.
  • İlaç odaya sıkıldıktan sonra aynı odadaki havayı solumamaya çalışın.
  • Cildiniz ile ilacın temas etmemesi için uzun kollu kıyafetler giyerek önlem alın.
  • İlaç kutularının üzerinde yazan talimatları mutlaka okuyun ve uygulayın.

Gebelikte Sivrisinek Isırığı Ve Tedavisi

Böcek ısırığından bahsederken gebelerin en çok başına gelen durumlardan birinin sivrisinek ısırığı olduğunu söyleyebiliriz. Gebelikte sivrisinek ısırığı ile karşılaşan anne adaylarının hem kendi hem de bebeği için önlem alması ve tedavi için adım atması önemlidir. Bilindiği üzere sivrisinekler dünya genelinde bulunan hayvanlardan biridir. Bunun için de bu böceğin ısırığı ile mücadele etmek de dünya genelinde bilinen yöntemlerden biridir.

Sivrisinekler ısırdığı zaman cilde kendi tükürüğünü bırakır. Enjekte ettiği bu tükürük salgıları ile kırmızı yaralar oluşmasına sebep olurlar. Alerjik bir reaksiyon olarak algılanır. Çok sık gördüğümüz bir ısırık türüdür. Bebeği direkt olarak etkilemediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak annenin üzerinde çok nadir olarak da görülse belli semptomlara sebep olabilir. Annenin ufak bir etki ile karşılaşması bebeği de etkileyecektir. Bu semptomları arı sokmasında yaşanan etkiler gibi düşünebiliriz. Farklı bir sivrisinek türü tarafından ısırılmazsa arı sokmasından farklı bir semptom yaşanması da mümkün olmayacaktır. Risk de aynı şekilde azdır.

Sivrisinek ısırığı ciddi bir rahatsızlık vermese de tedavi için belli yöntemler kullanılabilir. Çünkü bu ısırıklar kaşıntıya sebep olur ve bu da bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlayabilir. Nadir olarak görülse de kimi zaman bu ısırıklar enfeksiyon sebebi olabilir. Sivrisinek ısırığı tedavisi için izlenecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Isırılmış olan bölgenin kaşınmaması tavsiye edilir. Kaşındıkça daha da çok kaşınması gerekebilir. Birkaç gün içinde kızarıklığın ve kaşıntı isteğinin kendiliğinden geçeceğini de söyleyebiliriz. Biraz sabredilmesi ve kaşınmaması gerekir.
  • Gebelik sürecinde her kremin kullanılması tavsiye edilmez. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi için tedbirli yaklaşılmalıdır. Aloe Vera barındıran kremler şişmeleri en aza indirmek için çalışmaktadır. Uzun süreli kullanılırsa alerjik bir tepkimeye sebep olabilirler. Bunun için doktor kontrolünde bu kremler kullanılmalıdır.
  • Isırıklarda ilk gözlemlenen semptom şişmedir. Kızarıklığa eşlik eden şişmeyi indirmek kaşınma isteğini de azaltabilir. Şişmeyi indirmek ve bölgeyi biraz daha küçültmek için buz ile baskı yapılabilir. Buz koymak şişmeyi indirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu