Hamilelik

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı?

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı?

Özellikle de yaz sezonunda insanların korkulu rüyası haline gelmiş olan sivrisinek ısırıklarının en fazla hamileleri bulduğu yapılan araştırmalarda bizlere gösterilmektedir. Normal zamanlarda bile sivrisinek ya da böcek ısırığı can sıkıcı bir durum olarak varsayılmaktadır. Bir de gebe olan kadınlar için bu durumun ince ayrıntılar ile düşünülmesinin önemli olduğunu söylemeliyiz. Peki, sivrisinek ve böcek ısırığı gebelik döneminde ne kadar sakıncalıdır? Bu ısırıkların sarıhummaya, gribe, sıtmaya sebep olduğunu da bilmekteyiz.

Gebelikte Böcek Ve Sivrisinek Sokması Sakıncalı Mı?

Genel olarak hamilelikte sivrisinek ısırığı zararsız olarak bilinir. Ancak çok fazla da geri plana atılmaması gerektiğini hatırlatmak gerekir. Özellikle de böcek ısırıklarında herhangi bir mikrop anneyi etkilemezken bebekleri etkileyebilmektedir. Basit bir ısırık olarak görülse de zaman zaman tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Ufak bir enfeksiyon bile bebeğin sağlığına olumsuz etki edebilir. Buna engel olabilmek için bilgi sahibi olmak ve önlem almak gerekir.

Hamilelikte Böcek Sokmasının Riskleri

Böcek ısırığı dediğimiz zaman akla sivrisinek, pire, bit ya da kene gelebilir. Yaşanılan bölgeye göre bu ısırıklardan gelecek olan tehlikeler de değişkenlik gösterebilir. Mesela bataklık bölgesinde ya da yakınlarında yaşayanlar böcek ısırığı ile karşılaşırsa daha fazla riske sahiptir diyebiliriz. Yaşanılan şehrin nüfusu, yaşam standartları da riskleri azaltmakta ya da arttırmaktadır. Bunun için sadece şu riskleri taşırlar gibi genel bir ifade kullanmak zordur. Ancak enfeksiyon riskinin her zaman var olduğunu ifade edebiliriz.

Böcek Sokmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Küçük bile olsa böcek ısırıklarında risk olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu risklerden uzak kalmak için ilk olarak önlem almanın önemini kavramak gerekir. Böcek sokmasını engellemek için ilk olarak yaşadığınız bölgeyi iyi tanımanız lazım. Bulunduğunuz bölgede hangi böceklerin olduğunu ve bu böceklerin bir hastalık taşıyıp taşımadığını öğrenmeniz gerekir. Çünkü her böceğin taşıdığı hastalık da farklı olabilir. Yerel sağlık merkezlerine ve hastanelere bu konuda danışmanız da mümkündür.

Böcek ısırmasında sorulan en başlıca sorulardan biri cenine direk hastalığın geçip geçmeyeceğidir. Bilindiği üzere her hastalık hemen anneden çocuğa geçmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu