Hamilelik - Gebelik

Gebelik Şekeri Olan Gebelerde Depresyon Sorunu

Tip 2 olan diyabet hastalığı ile depresyon arasında olan ilişki bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre gestasyonel diyabet ile de depresyonun ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar sonucunda gestasyonel diyabet hastası olan her 4 gebe kadından birinde depresyon sorunu oluştuğu belirlenmiştir.
Diyabet ile depresyon arasında bulunan bağlantı uzun zaman boyunca bilim adamlarının araştırdığı konuların başında gelmektedir. Toplumda en çok görülen diyabet çeşidi olan tip 2 diyabetin, depresyon ile ilişkili olduğu biliniyordu. Bununla beraber gestasyonel diyabet tanısı konan kadınlarda da doğum yaptıktan sonra çok daha fazla depresyona maruz kalındığı tespit edilmiştir.

Gebelik Şekeri Olan Gebelerde Depresyon Sorunu Hamilelik - Gebelik

Gebelerde Gestasyonel Diyabet Hastalığı

İlk olarak gebelik ile beraber ortaya çıkan şeker yüksekliği olarak bilinen gestasyonel diyabet, hem dünya genelinde hem de ülkemizde oldukça sık olarak görülen ve gün ilerledikçe de giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Gestasyonel diyabet hastalığı, hem anne için hem de fetüs ve yeni doğmuş olan bebekler için önemli bir tehdit olmaktadır. Bu olay, anne adayında gebelik esnasında tansiyon yükselmesi ve preeklampsi gelişimine sebep olabileceği gibi, fetüste sakat doğum olasılığı, erken doğum olayı, ölü bebek doğumu gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Yeni doğmuş olan bebeklerde ise solunum problemleri, şeker düşmesi, normalin üzerinde kilograma sahip doğum yapma gibi sorunlar da oluşmaktadır. Ama gebelik dönemi sırasında şeker yükleme testi ile erken teşhis yapılırsa, ona uygun bir şekilde tedavi yöntemi ile tüm bu sorunlar ortadan kalkabilmektedir.

Gebelik Şekeri Olan Gebelerde Depresyon Sorunu Hamilelik - Gebelik

Gebelik Döneminde Depresyonun Sonuçları Nelerdir?

Depresyona girme gebelik döneminde olan kadınların çok sık bir şekilde karşılaştıkları büyük bir problemdir. Hemen hemen her 5 gebe kadından birinde gebelik esnasında ya da doğumdan sonrasında ilk bir yıl içinde depresyon belirtileri görülmektedir. Bu depresyonda gebelik esnasında istenmeyen olumsuz sonuçlara gebe olabilmektedir. Düzensiz olarak atan kalp sorunları, düzensiz şekilde olan hormon artışları, beyin dalgası ölçüm testlerinde tutarsızlığa ve buna benzer birçok olumsuz olaya yol açmaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde ise ileri seviye depresyon, içe kapanıklık, obezite ve saldırganlığa sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu