Hamilelik - Gebelik

Gebelik Okulu

Çok daha sağlıklı ve rahat bir doğum için gebelik okulları bulunmaktadır. Bu okullar sayesinde doğuma daha kolay bir şekilde hazırlanmış oluyorsunuz. Avrupa’da çok fazlasıyla yaygın olan bu okullar, ülkemizde de popüler hale gelmiş durumda. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Eskişehir, Trabzon, Adana, Kayseri gibi birçok büyük şehir de gebelik okulları bulunmaktadır.

Hamilelik, her açıdan kadınları zorlayan bir dönemdir. Gebe okulları ise, hamile kadınların daha rahat etmesi için öğretici ve bir o kadar da faydalı yerlerdir. Şimdi faydalarına göz atalım.

Gebelik Okulu Hamilelik - Gebelik

Gebelik Okullarının Faydaları

Hamile kadınlar, hem kendileri hem de bebekleri için oldukça sıkıntılı dönemler içinde yer almaktadır. Hem fiziksel hem psikolojik olarak bu dönemde çok yıpranmaktadırlar. Doğum yapmak, her kadın için hayatlarının en önemli kısmıdır. Bu dönemi daha rahat geçirmeleri için eğitim çök ama çok önemlidir. Gebe okullarında verilen eğitimler sayesinde, hamile kadınlar gebelik döneminde hem fiziksel hem de psikolojik yardım almış olmaktadırlar.

Gebelik eğitimlerinde; bu dönemde yaşanacak fiziksel değişimler, bebeklerine ve kendilerine nasıl daha iyi bakabileceklerine dair bilgiler verilmektedir. Özellikle masaj, nefes teknikleri ile birlikte hamile kadınların kendilerini nasıl ferahlatacağı da gösterilmektedir. Böylece doğum sırasında daha rahat edeceklerdir. Bu eğitimi alan gebelerin, doğum sırasında ki rahatlıklarından dolayı daha kısa ve sağlıklı bir doğum ameliyatı geçireceklerini göreceklerdir.

Özellikle de egzersiz ve yoga hakkında bilgiler verilerek doğuma çok büyük destek olmaktadırlar. Hamilelik sırasında oluşan sıkıntıları yoga sayesinde nasıl yok edecekleri konusunda eğitimler verilmektedir. Yoga sayesinde aynı zamanda solunum sistemi ve dolaşım sistemi büyük ölçüde canlanır. Bağırsakları rahatlatarak iştahınızı kontrol altına alır. Yoga sayesinde stresinizden de kurtulabilirsiniz. Ayrıca hamilelik sırasında çok büyük konsantre olma sıkıntısı çekersiniz. Spor ve yoga sayesinde, bu sıkıntılardan da kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda hamilelik döneminde karnınızda ki ağırlıktan dolayı duruş bozukluklarınız oluşmaktadır. Yoga ile bu duruş bozukluğu da bir ölçüde düzelmektedir.

Gebelik Okulu Hamilelik - Gebelik

Gebelik Okullarının Hedefleri

Gebelik konusunda, hamile kadınların tüm sorularını cevaplamak. Aynı zamanda yanlış bilinen bilgileri düzelterek daha sağlıklı bilgi aktarımı yapmak. Hamile kadınları, nasıl bir ameliyat süreci geçirecekleri hakkında bilgi vermek. Doğumdan önce ve sonra yaşanan psikolojik sorunlara çözüm bulmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu