Hamilelik - GebelikHastalıklar

Gebelik Kolestazi Nedir

Gebelik Kolestazı, gebelikte ortaya çıkan kaşıntı türlerinden biridir. Normal kaşıntılardan farklılık gösterir. Kaşıntının nedeni karaciğer ve safradan kaynaklıdır. Gebelikte artan östrojen hormonlarının safra yollarını daraltır ve safra asitleri karaciğerden atılamayarak kana karışmaz. Bu nedenle karaciğerdeki enzim miktarı da artış olur ve vücutta kaşıntılara neden oluyor. Karaciğer ve safra kaynaklı olduğu için kolestazla birlikte sarılıkta görülme olasılığı vardır. Kolestaz, gebenin ciddi kaşıntı problemi yaşamasına neden olur ancak her hangi bir bölgede döküntü oluşmaz. Gebeliğin son 6 ayında ortaya çıkar fakat ilk 3 ayında da görülme olasılığı vardır. Geçmiş kolestaz öyküsü olan annelerin diğer gebeliklerinde de %60-90 görülme olasılığı vardır.

 

En belirgin özelliği döküntü olmadan yaşanan kaşıntılardır. Kaşıntılar vücudun tamamında hissedildiği gibi yalnızca karın bölgesi, ayaklarda ve avuç içinde yoğun olarak da görülebilir. Kaşıntıyla birlikte idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma, gözlerin ve derinin sarı renge dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısıda görülür.

 

Gebelerin %3ünde görülme olasılığı vardır. Gebelik kolestazının sebepleri arasında ise çevresel, hormonal ve genetik faktörler sayılabilir.  Aile geçmişinde kolestaz vakası bulunan gebeler daha fazla risk taşıyor. Çoğul gebeliklerde ve 35 yaş üstü hamileliklerde daha sık rastlanıyor.

 

Kolestaz, anne ve bebek için riskli bir durumdur. Annede en önemli risklerden biri kaşıntıdan dolayı anne vücudunda kalıcı izler ve yaralar oluşmasıdır. Doğum sırasında ise K vitamini eksikliğinden dolayı kanamalarada neden olabilir.

Bebekte oluşabilecek riskler ise, eğer kolestaz fark edilmeyip tedavisi yapılmazsa erken doğum ya da mekonyum ( bebeğin anne karnında dışkı yapması ) gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bebek anne karnında oksijensiz kalabilir ve bebek ölümü gerçekleşebilir.

Kolestazın anne ve bebeğe zararından dolayı 37.-38. haftalarda doğum gerçekleştirilir ve doğuma kadın anne bebek yakın takibe alınır.

 

Gebelik kolestazı teşhisi, bu sorun için özel üretilmiş bir gebelik kolestazı testi yoktur. Genellikle belirtilerin işaret ettiği yönde bazı testler yapılır. Bu testler arasında;

* Karaciğer fonksiyon testleri,

* Hepatit testleri,

* Safra kesesi ultrasonu (Safra kesesi taşları da etkili olabilir.),

* Kandaki safra asitlerinin ölçümü vardır. Genellikle en kesin sonucu safra asidi oranı verir. Eğer bu oran yüksekse gebelik kolestazından bahsedilebilir.

 

Gebelik kolestazı tedavisi için

* Doktor önerisiyle kaşıntı giderici losyon, krem ve merhemler kullanılması.

* Safra asitlerinin oranını düşürecek ilaç tedavisi almak.

* K vitamini takviyesi almak.

* Bebeğin karaciğerlerinin olgunlaşmasını sağlayan ve deksametazon ismi verilen ilaçlar kullanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu