Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Bebeğin Kalp Sağlığı

Anne karnında bulunan bebeğin kalp gelişimi genel olarak gebeliğin ilk bir buçuk aylık döneminde olmaktadır. Anne karnındaki bebeğin kalp gelişiminde oluşabilecek olası rahatsızlıklarda genetik faktörler en ön sırada bulunsa da, gebeliğin ilk ayında geçirilen çok basit bir rahatsızlık da bebeğin kalbine zarar verebilmektedir.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre her yıl on binin üstünde bebek, kalp hastası olarak doğmaktadır. Anne ve babanın geçmişinde kalp hastası olup olmadığı durumunun çok önemli rol oynadığı doğuştan kalp hastalıklarına aynı zamanda virüs enfeksiyonları, annenin kullandığı ilaçlar, anne adayının sürekli olarak radyasyona maruz kalması ve diğer faktörler de sebep olabilmektedir. Özellikle de anne adayında diyabet ya da diğer metabolik hastalıkların mevcut durumda olması, yapısal olarak kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Anne adayında bulunan romatizmal hastalıklarda kalp sistemini etkilemektedir.

Gebelik Döneminde Bebeğin Kalp Sağlığı Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Kalp Sağlığı Sorunu

Bebeklerin kalbinde bulunan kulakçıklar veya karıncıklar arası bölmede delikler oluşabilmektedir. Bebeklerin kalbinde olan delik vakaları kalp hastası olarak doğan bebeklerin neredeyse yarısını oluşturduğu bilinmektedir.
Bebeğin kalbinde oluşan anormal durumlar anne karnında çok rahat bir şekilde teşhis edilebilmektedir. Hatta ve hatta 2 aylık olan bebeklerde bile vajinal ultrasonla kalp problemleri tespit edilebilmektedir. Anne karnındaki dolaşımın farklı seviyede olması sebebi ile kalpte oluşan sorunların çok önemli bir kısmı gebelik döneminde bebekte önemli bir soruna yol açmadığı gözlemlenmiştir. Ama anne karnında kompanse edilen delik ya da darlık doğumdan sonra sıkıntı vermeye başlamaktadır. Bundan dolayı da bebeklerin bir kısmı anne karnında, diğer bir kısmı ise doğum sonrası derhal veya doğumdan bir süre sonra müdahale edilmektedir.

Gebelik Döneminde Bebeğin Kalp Sağlığı Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Kalp Sorunu Belirtileri

Bebeklerde oluşan kalp hastalığına sebep olan belirtiler şöyle sıralayabiliriz; sık sık nefes alıp verme durumu, süt emmek istemesine rağmen çok çabuk yorulma, kilo alamama, göz kapaklarında oluşan ödemler, aşırı derece terleme, derinin renginin gitmesi ve morarma olarak sayabiliriz.

Çocuklarda oluşan kalp hastalığına sebep olan belirtiler ise; oyun oynama sırasında çok çabuk yorulma, göğüs kafesinde sıkışma ve baygınlık hissi olarak sayabiliriz.

Bebeklerde ve çocuklarda kalpte bulunan sorunları tespit etmek için EKG, göğüs röntgeni ve ekokardiyografi uygulanmaktadır. Ekokardiyografi yönteminde çocuğa hiçbir şekilde radyasyon uygulaması yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu