Hamilelik

Gebeliğin Üç Trimesterı

Gebeliğin Üç Trimesterı

 

Hamileliğin bazen kendini belli edercesine hissedilen belirtileri, bazen de hiç fark edilmeyen heyecanları her kadında farklı bir şekilde bu dönemi yaşamasını sağlar.

40 hafta olan gebelik süreci, üç trimester döneminden oluşur. Bu dönemlerde çeşitli değişimler söz konusudur ve her anne adayının bu değişikliklere gösterdiği ruhsal ve fiziksel tepkiler de değişiklik gösterecektir. Gebelik dönemi öncesinde başlanan sağlıklı beslenme, hamilelikte kilo alımı konusunda dengelenme sağlayabilir.

Ancak hamilelikte kilo alınması, bulantılar ya da diğer tüm her şey hakkında genel olarak baş gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlar üç trimesterda da farklı olarak görülebilir.

İlk Trimester

 

İlk 3 aylık dönem, bazı gebelerde herhangi bir belirti vermezken, genel olarak;

  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Mide kazıntısı,
  • Baş dönmesi,
  • Uykuya eğilim,
  • Sinirlilik veya aşırı duygusallık,
  • Çabuk yorulma gibi belirtilerdir.

Gebelikte ilk trimester döneminde herkeste farklı belirtiler görüleceği için herkes farklı yoğunlukla bu durumları hissetmektedir. En hızlı geçen ve bulantı yaşayanların en çok rahatsız olduğu dönem ilk trimesterdır.

Gebeliğin Üç Trimesterı

İkinci Trimester

 

Gebelikte ikinci trimester dönemi, hamileliğin en güzel dönemidir. Artık yavaş yavaş belirmeye başlayan göbek, azalan şikayetler ve rahatlık bu dönemde görülmektedir.

Bebeğin cinsiyeti de bu dönem içinde öğrenilir ve istediğiniz zaman istediğiniz her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu nedenle en sorunsuz dönem, ikinci üç aylık dönemdir ve bu dönemde birçok test yapılır.

Bebeğin ilk hareketleri de bu dönemde hissedilir. Anne adayları günlük aktivitelerini en iyi şekilde sürdürülebilir.

Üçüncü Trimester

 

Gebeliğin üçüncü trimester döneminde doğuma yaklaştıkça anne adaylarında birçok farklı durum görülür. Bu belirtiler arasında anne adayının kilo alması durumunda, daha fazla sorun yaşanır ve oturma ve kalkmada sorunlar yaşanabilir.

Gebeliğin son ayları, fazla kilo alan anneler, yürüme sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle daha iyi bir şekilde hamilelik geçirmek için, sürekli kontrol altında olmak gerekmektedir. Gebeliğin son ayı ise, uykusuzluk sorunları doruğa ulaşır. Göbekten dolayı sıkıntılar yaşanan yatma ve oturup kalkma konusu oldukça zorlanan anneler, doğuma kadar yürüyüş egzersizlerini ihmal etmeden yaparlarsa, süreç daha kolay atlatılır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu