Faydalı Bilgiler

Fesatlık Nasıl Geçer?

Fesatlık Nasıl Geçer?

Bilindiği üzere fesatlık bir diğer adı ile kıskançlık anlamına gelmektedir. Fesatlık; başkalarının özelliklerini, durumlarını kıskanmak anlamına gelmektedir. Fesatlık ne anlama gelir diye merak edenler şunu bilmeli ki kıskançlık bir hastalık anlamını da ifade etmektedir. Bir kişinin başka bir durumu kıskanması ve bunun olmasının tekrarlanmasını istememesi bir ruhsal bozukluktur. Başkasının mutluluğu ile sevinip takdir etmek yerine çekememezlik durumu oluşması oldukça mutsuzluk veren bir problemdir. Hasetlik yapan kişiye Hasid ismi verilmektedir.

Fesatlık Nasıl Geçer? Faydalı Bilgiler

Fesatlıktan Kurtulmak Mümkün mü?

Vücutta bulunan bir rahatsızlığın tedavisi ilaç veya ameliyat gibi yöntemlerden oluşmaktadır. Fakat ruhsal sıkıntıların tedavisi genel olarak ilaç, ameliyat, operasyon gibi durumlar ile çözülememektedir. Ruh içerisinde bulunan hasetlik hastalığı ahlak hastalıklarından biridir. Fesatlıktan kurtulma yolları oldukça fazla olsa da kişinin tamamen istemesi ile gerçekleşecektir. Ahlaki bir hastalık olan kıskançlık başka birisinin evini, eşyasını, kıyafetlerini, saçını, gözünü vs. her türlü maddi manevi anlamda kıskanması olarak görülebilmektedir. Ayrıca sadece kıskanmakla kalınmamakta aynı zamanda da karşısındaki kişinin elinden bu nimetlerin gitmesini ister. Bu da maalesef ki hastalığın en ilerleyen boyutudur. Karşı taraftakine zarar verici eylemlerde bulunmak da hastalığın son evresidir. Örneğin karşısındaki kişinin telefonunu kıskanması ve telefonuna zarar vermesi gibi bir örnek verilebilmektedir. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu kişinin bu huyundan vazgeçmeye niyetlenmesi ile başlamaktadır.

Fesatlığın Kur’an-ı Kerim’deki Yeri Nedir?

Kur’an-ı Kerim hasetlik konusuna oldukça büyük yer vermektedir. Hasetlik hakkında oldukça fazla sayıda hadis ve ayet bulunmaktadır. Bu hadislerden biri; “3 şey vardır, kimse onlardan kurtulmuş değildir; Uğursuzluk, kötü zan, hased” olarak yer almaktadır. Görüldüğü gibi dinimizde de sıkça yer alan hasetlik konusu oldukça kapsamlı ve bir o kadar da dikkat edilmesi gerekilen bir husustur. Fesatlığın Kur’an-ı Kerim’deki yeri oldukça büyüktür. Bu Nedenle de riayet etmeli ve ruhun temizlenmesini sağlamak gerekmektedir.

Kıskançlığı Yenme Yolları Nelerdir?

Kıskanmanın boyutları belirli bir sınırı aştığında önlem almak gittikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle belirli bir sınıra gelmeden bu yoldan dönmek gerekmektedir. Eğer ki bu sınır aşıldıysa artık çözüm yoluna gidilmesi gerekecektir. Fesatlığı yenmenin yolu önce bunu kabul etmektir. Eğer kişi bunu kabul eder ve ruhunu tedavi etmek isterse yolun yarısını geçmiş olacaktır. Daha sonrasındaki adım ise neden kıskandığı sorusuna cevap aramakla gelecektir. Bu cevap karşısında kişi kendisine dürüstçe cevaplar vermelidir ve bu neticede kıskandığı durumların yersiz olduğunu anlayacaktır. Bunun yanı sıra kişi fesatlıkla baş etme yollarını bilmeli ve buna göre hareket etmelidir.

Fesatlığını Yenme Yolu

Son olarak da kendisinde olup da başkasında olmayan değerlerin farkına varan kişiler bunun değerini anlamış olacaktır. Böylece fesatlığı yenme yolunu bulabilmiş olacaklardır. Fesatlıktan kurtulmak için kişinin kendisine büyük görev düşmektedir.

]}
Etiketler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı