Sağlık

Felç Nedir, Nasıl Oluşur?

Felç Nedir, Nasıl Oluşur?

Felç beyni besleyen bir rahatsızlıktır. Kan damarlarındaki akışın durması ile meydana gelip, beyin hasarı ile ortaya çıkan bir sorundur. Çok tehlikeli olmakla birlikte, acilen tedavi edilmesi gerekir. Beyin hücresine uzun bir süre kan akışı sağlanmadığı takdirde, ölüm ile sonuçlanabilir.

Felcin iki temel nedeni vardır:

  1. Kan pıhtısı: En yaygın olarak görülen sebebi kan pıhtısıdır. Kan pıhtısı, beyindeki herhangi bir kan damarına sıkıştığı zaman kan akışı kesilebilir. Bu durumda beynin bir kısmı zarar görür ve kan akışı sağlanamaz.
  2. Kanama: Felç bir kanamadan da meydana gelebilir. Beynin içinde ya da yakınında bulunan bir kan damarının yırtılması sonucunda ortaya çıkan kanama bir hasara neden olabilir ve felç durumu ortaya çıkar.

Felç Nedir, Nasıl Oluşur?

Felcin Nedenleri

Felç’in en önemli tetikleyicisi yüksek tansiyondur. Hatta felçlerin neredeyse %50’lik kısmı bu durumdan meydana gelir. Aynı zamanda şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve ani sıcaklık değişimleri de felce davetiye çıkarıyor. Aşırı derecede yorgunluk, sigara kullanımı, uzun süre güneşe maruz kalma ve aşırı yemek yeme felci tetikleyen etkenlerdir. Diğer yandan stres,  kan pıhtılaşma sürecini ve tansiyonu olumsuz yönde etkilediği için doğrudan olmasa da dolaylı yönden bir risk faktörüdür. Östrojen damarların sağlığına yardımcı olur ve bu sebepten menopoz dönemindeki kadınlar hormon tedavisi ile felç riskini azaltır.

Felcin Belirtileri

  • Felç genellikle aniden ortaya çıkan bir durumdur. Ciddi semptomlara neden olabilir. Ancak birkaç gün içerisinde gerçekleşen bu semptomlar ömür boyu süreklilik göstermeyebilir.
  • Aniden ortaya çıkan yüzde, bacakta ve koldaki kısmi ya da tam uyuşukluk hissi ile hareket edememe durumu görülür.
  • Baş dönmesi, yürümede güçlük hissetme ya da yüzün bir tarafında sarkıklık meydana gelebilir.
  • Konuşmada güçlük çekme, söylenenleri algılayamama, görme problemleri, baş ağrısı ya da yutkunma sorunu ortaya çıkabilir.

Felç Tedavisi

Felcin kesin bir tıbbi tedavisi yoktur. Fakat ilk 3 saat oldukça önemlidir. 3 saat içerisinde hastaneye getirilirse ve hastanın durumu buna uygunsa damar açıcı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunun dışında bazı testler uygulanır. Doktor genellikle beynin aldığı hasarı görebilmek için tomografilere başvurur.

Kan pıhtısından oluşan felci tedavi etmek için genellikle ilaç tedavi uygulanır. İlaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Faydalı oldukları kadar yan etkileri de mevcut olan ilaçlardır.

Kanamadan oluşan felcin tedavi yöntemi ise ameliyattır. Yırtılan damarları onarmak için ve beyinde birikmiş olan fazla kanı almak için ameliyat yapılır. Modern ameliyat yöntemleri sayesinde, ameliyattan sonra tam zamanlı bakıma muhtaç olma ve ölme riski azalmıştır.

Felçten Korunmak

En önemli etkenin yüksek tansiyon olduğunu söylemiştik. Bunun için 4 yaş üzerindeki herkes senelik kontroller yaptırmalı ve tuz tüketimi kesinlikle azaltılmalıdır. Beslenmeye dikkat etmek bu riski azaltan en önemli etkenler arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu