Evlilik

Evlilik Arası Sürekli Kavgalar

Evlilik Arası Sürekli Kavgalar

Evlilik kadın ve erkek için çok önemli bir kurumdur. Evlilik iki farklı insanın ortak bir yaşantıda buluşabilmesi için kurulan birlikteliktir. Ancak iki farklı insanın bir araya gelmesi nedeniyle anlaşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Eşler arasında yaşanan bu anlaşmazlıkların asıl nedeni iki insanında bireyselliklerini ortaya koymaları ve fikirlerini özgür düşünce çerçevesinde ifade edebilmelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak kavgaların gitgide büyümesi, sözel veya fiziksel olarak incitme durumuna dönüşmesi ve kişiler üzerinde psikolojik etkiler ortaya çıkması halinde evlilik arası kavgaların iki kişi üzerinde olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenebilmektedir.

Eşler zamanla biriken öfkelerini açığa çıkarabilir veya olumsuz duygularını eşlerine yansıtabilir. Ancak eşlerin birbiriyle yaşadığı sorunları alttan almasının zorlaştığı durumlarda büyük kavgalar ortaya çıkabilmektedir.

Eşler Arasında Kavgaların Sağlıklı Olması İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Evlilikte yaşanan kavgalar evliliğin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.  Ancak kavganın sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için eşlerin gerçekleştirdiği kavgaların sevgiyle alakalı bir durum olmadığını bilmesi ve ilişkiye herhangi bir zararı olmayacağını bilmesi gerekmektedir.

Kavgaların sürekli olarak gerçekleşmesi halinde eşler karşılıklı olarak kavganın gerçek sebebini bulmaya yönelmelidir.  Kişiler karşılıklı empati ile kavgaları büyütmeden çözmeye çalışmalıdır.

Eşler birbirlerine karşı olumsuz duygular hissettiklerinde birbiriyle konuşmalı kesinlikle içe atılmamalıdır. Kavga eden çiftler suçun kimde olduğunu araştırmak yerini sorunu çözmeye odaklanmalıdır.

Evlilikte İlişkilerin Olumlu Sürdürülebilmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Eşler evlilikte yaşadıkları kavgaların ilişkilerini etkilemesinin önüne geçmek ve ilişkilerini daha olumlu bir şekilde yaşayabilmek için birbirlerine karşı duygularını daha fazla göstermeye ve ifade etmeye özen göstermelidir.

Eşler birbirlerine olan sevgilerini sürekli ifade etmeli ve karşısındakine sevgisini sürekli göstermelidir. Evliliğin olumlu bir şekilde ilerleyebilmesi için birbirleriyle zaman geçirmeye özen göstermeli ve yorum yapmadan dinleme imkanı sunmalıdır.

Evlilik Arası Sürekli Kavgalar Evlilik

Evlilik Arası Kavga Nedenleri

Birçok evlilikte küçük veya büyük çaplı kavgalar yaşanabilmektedir. Her evlilikte kavgalar olur. Ancak bu kavgaları psikolojik veya fiziksel şiddete götürmemek ve karşılıklı olarak onaramayacak yaralar açmamak çok önemli bir yere sahiptir.

Evlilik arası kavgaların yaşanmasındaki yaygın nedenlerden bazıları; karakter farklılıkları, çözümlenmeyen ailevi sorunlar, ben merkezci davranışta bulunma, esnek olmama, güdü eksikliği, sorumluluk eksikliği, çiftlerin kendi hayatını yaşama isteği, çiftlerin duygusal ihtiyaçlarını görmezden gelmesi, gereken ilginin gösterilmemesi, çiftlerin birbirlerini duyduğu aşkı kullanmaları, para, akrabalar, duygusuz olma, cinsellik ve iştir. Ancak kavgaların çok ciddi sebepleri de olabilir. İstismar, taciz ve sadakatsizlik gibi sorunlar ileri düzeyde kavga sebepleridir.

Eşler Arası Kavgada Nasıl Davranılması Gerekmektedir?

Evliliğin temelinde kavga yatmaktadır. İki farklı karakterin bir araya gelmesiyle çeşitli anlaşmazlıkların ortaya çıkması doğaldır.

Ancak evlilikte yaşanan kavgaları uzatmamak, anlayışlı olmak ve kırıcı sözler söylememek çok önemlidir. Karşılıklı anlayış ve dinleme özellikleri sayesinde kavgalar kısa süre içerisinde çözümlenebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu