Evlilik

Evlenmeye Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evlenmeye Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Toplumun en küçük sosyal birimi olan aileyi kurmak, evlilik ile mümkündür. İnsanlar eğitim hayatlarından sonra mesleklerini icra etmek için çalışmaya başlarlar ve çalışmaya başlayan insanların, evlenmesi beklenir.

Sosyal yaşamın bir parçası olan evlilik, aile kurma ve üreme işlevi açısından önemlidir. Ülkemizde hala, çocuk evlilikleri konusunda bilinçsizce düşünen aileler vardır. Eğitim hayatından uzak tutulan ve regl olmaya başlayınca evlendirilen küçük kızlar, genelde bir başlık parası karşılığında satılarak, kendinden yaşça çok büyük olan kişilere verilmektedir. Resmiyeti olmayan bu durum, sosyolojik açıdan büyük bir sorun ve çocuğun istismarıdır.

Diğer yandan baktığımızda ise, doğal olan evlilik süreci konusunda yaşanan sorunların, boşanmaların artmasına neden olduğunu görürüz. Yani çocuk istismarına giren evlilikler dışında, yetişkinliklerin evliliklerinde de birçok sorun yaşanmaktadır.

Peki bu sosyal sorunların dışında evlilik hayatında insanları neler bekler ve neler yaşanır, bu konu hakkında biraz konuşmak gerekir.

Evlenmeye Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evlilik Öncesi

 

Evlilik öncesinde, modern toplumlarda flört eden çiftlerin bu kararı almaları doğal bir şekilde işler.  Daha geleneksek ailelerde ise belirli bir yaşa gelen gençlerin, görücü usulü adı verilen tanıştırmalarla tanıştırılıp, bu süreci hızlandırdığı bilinmektedir.

Evlilik öncesi birlikte geçirilen vakitlerde insanların birbirlerini tanımaları kolay değildir. Aileler devrede değilken her şey biraz daha sorunsuz gibi görünür. Aynı evde yaşamadığınız bir insanın alışkanlıklarını ve huylarını kolay kolay öğrenemezsiniz. Evlilik kararı almak büyüklerin dediği gibi kolay değildir. Bu süreç her zaman biraz daha düşünmeyi gerektirir.

Nişanlılık süreci de bu durumun bir parçası olduğundan, karar verip vermeme konusunda bir nevi son aşamadır diyebilir. Her iki insanın da ailesinden aldığı kültür ve gelenekler farklı olduğu gibi, yeme içme şekilleri bile farklılık gösterir.

Evlilikte bu farklılıkların hepsinin dengeli bir şekilde aşılması gerekir ve uyum sağlama süreci oldukça önemlidir.

Evlilik Sonrası

 

Evlenme kararı veren iki kişinin, artık her konuda iki kişilik düşünmesi gerekir. Mesela sizin kahvaltı saatiniz sabahın 8’i olabilir, ama eşinizin sabah 10 olduğunda, bir ortak saat bulmanız gerekir.

Evlenmeden önce her işinizi annenize yaptırıyor olabilirsiniz, ancak evlendikten sonra sorumluluklarınızın ve harcamalarınızın artacağınızı hesaba katabilirsiniz. Maddi ve manevi anlamda her zaman iki kişilik düşünmeniz gerekecektir.

Çiftlerin “evlendikten sonra değişti” diye birbirlerini iyi tanımamaları yönündeki düşünceleri, aslında bu alışkanlıkların ortak paydada buluşmamasından kaynaklanmaktadır. Her insan evinde en doğal haliyle ve en rahat edeceği şekilde yaşamak ister.

Düşünün bir kere, evinizde sürekli misafir varmış gibi oturup kalkarsanız bir süre sonra kendinizi gergin hissetmeye başlarsınız. Bu da eşinizle küçük bir meseleden dolayı kavga edip, kırıcı olmanızı tetikleyebilir.

Evlenmeye Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evlilikte Uyum Sorunları Nasıl Düzelir?

 

Evlilikte uyum sorunlarının düzelmesi için, ortak bir paydada buluşmak şarttır. Her iki taraf da kendi istediği olsun diye diretirse, çatışmalar da kaçınılmaz olacaktır.

Evliliklerin büyük bir kısmında yaşanan sorunlar, genelde çiftlerin sorunları birbirleri ile konuşmak yerine içlerinde biriktirmeleri ve bunun sonucunda birikimlerle oluşan şikayetlerini sert bir şekilde dile getirmeleridir. Evlilikte uyum sorunları nasıl çözülür sorusunun cevabını arıyorsanız, iletişim kurma konusunda açık ve net olmanız gerektiğini bilmeniz size yol gösterecektir.

Çalışma Hayatının Evliliklere Etkisi

 

Açık ve net iletişim kurmak, her türlü iletişim sorununu ortadan kaldıracaktır. İş hayatı da evlilik sorunlarının yaşanmasına neden olan bir durumdur.

Empati yapabilmek mümkün olmadığı zaman, çiftlerin kendi özel alanlarına saygı duymalarını sağlamak oldukça önemlidir. Çiftlerin her ikisinin de çalışması, iş hayatındaki sorunların eve yansımasına ve çatışmalara neden olabilir. Bu durumda yine açık ve net iletişim kurmak, birbirinden rahatsızlık duymadan her konuda açık olmak önemlidir.

İşin özü ve  iyi bir evliliğin sırrı açık ve net iletişimde saklıdır felsefesini bilmekten geçiyor. İlişkilerinizde ne kadar doğru bir iletişim kurarsanız o kadar iyi bir sonuç alırsınız.

 

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu