Faydalı Bilgiler

Evi Küçük Olanlar Ne Yapmalı?

Evi Küçük Olanlar Ne Yapmalı?

Küçük evlerin en büyük sorunu eşya problemidir. Çünkü bu evlerde zaten alan dar olduğundan eşyalar yerleştirilmeye başlandığında alan iyice daralır. Peki, bunun için ne yapmak gerekir? Öncelikle evinize aldığınız eşyaların alanınızı daraltmamasına özen göstermelisiniz. İç içe geçen ve katlanabilen eşyaları bu tür evlerde kullanmak alanda yeterli kullanım alanının oluşmasını sağlayacaktır. Bu tür evlerde alan zaten dar olduğundan dolayı çok yer kaplayacak büyük aksesuarlardan kaçınmakta fayda vardır. Küçük evlerde kullanılan renklerde çok önemlidir. Koyu renkler kullanmak alanı daha basık bir hale büründürebilir. Bunun yerine bu tür evlerde bazı odalarda sarı ve turuncu renkleriyle canlılık oluştururken diğer oda renklerinin özellikle giriş kısmının beyaz gibi sade renklerde olmasına özen gösterilmelidir. Halı seçimi ise çok büyük ve karmaşık motifli olmayanlarından yana olmalıdır.

Evi Küçük Olanlar Ne Yapmalı?

Küçük Evlerde Eşya Seçimi İçin Tavsiyeler

Salonunuzun ferah olmasını istiyorsanız L koltuk modelini tercih edebilirsiniz. Misafirlerimiz olduğunda bunlar yeterli olmaz diye düşünüyorsanız koltuklarınıza uyumlu bir iki tane puf da ekleyebilirsiniz.  Ayrıca salonun bir köşesinde geniş ve büyük bir ayna kullanarak olduğundan daha büyük göstermeniz mümkündür. Bunu dilerseniz yatak odasında da dolabınızı aynalı tercih ederek uygulayabilirsiniz. Makyaj masanızı da katlanabilir tercih edebilirsiniz. Ayrıca takılarınızı içine koyabileceğiniz küçük bölmelerden oluşan bir makyaj masası tercih ederseniz takılarınız için yer sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

Perde seçimi de evi ferah göstermekte önemli bir rol oynamaktadır. Perdelerinizi stor perde modellerinde tercih etmeniz evinize daha ferah ve düzenli bir hava katacaktır. Mutfak masası sandalyelerinizi masanızla birleşmeli olacak şekilde kullanabilirsiniz. Böylece sandalyenizle işiniz bittiğinde onun gereksiz yere yer kaplamasını önlemiş olursunuz.  Ayrıca mutfakta yandan açılan ince veya orta büyüklükteki dolaplara çeşitli eşyalarınızı koyarak dar alanınızdaki eşya kalabalığından kurtulabilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız ve büyük bir kitaplık kullanamayacak kadar dar bir alana sahipseniz yatağınızın kenarına küçük raflardan mini bir kitaplık oluşturabilirsiniz ya da koltuk altlarına kitap konulan eşyaları tercih edebilirsiniz.  Çocuklarınızın odası için de yan yana baza kullanmak yerine yataklarını üst üste olacak şekilde ayarlarsanız ders çalışmaları veya oyun oynamaları için yeterli alan da oluşturmuş olursunuz.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuğunuzun ders çalışmak, resim çizmek veya boya kitabı boyamak gibi istekleri olacaktır. Bu yüzden yatak tercihinizi ranzalı çalışma masalarından yana kullanmasınız. Hem alandan tasarruf edip hem de çocuğunuzun ihtiyacı olan alanı oluşturmuş olursunuz. Işık seçimlerini odaya göre ayarlamanız gerekiyor.  Işığın çalışma masasının arkasından doğru yansımasına ve beyaz renkte olmasına özen gösterin. Ayrıca çocukların odasında onları korkutabilecek eşyaların olmamasına da dikkat etmek gerekir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu