Sağlık

Eve böcek ilaçlama yapılır mı, böcek ilaçları zararlı mı?

Evde böcek ilaçlama ve sinek ilacı kullanmak tehlikeli mi?

Evde böcek ilacı kullanmak istiyor olabilirsiniz. Haşereler, sinekler, böcekler, hamam böcekleri, kanatlı küçük canlılar evi basmış olabilir. Özellikle böcek ilaçlama gebelik dönemlerinde zehirlenmelere yol açabilir. Özellikle hamileler, gebelik süresince daha dikkatli olmalıdır. Bu sinekler beni uyutmuyor der ve gece kalkıp sinek ilacı sıkarsanız aynı sivrisinek gibi sizde zarar görürsünüz. Tehlikelidir!

Güller ve çiçekler için bitkisel ilaç veya bitkiler için böcek ilacı kullanıyorsanız bulunduğunuz odanızda veya yatak odanızda bulundurmayın.

Hamile değilken bile sıkılan bir böcek ilacının hava yolu ile ciğerlere işlemesi tehlikelidir. Sivri sineklerin bol olduğu yaz aylarında kokusuz böcek ilacı kullanmak daha sağlıklıdır. Kokulu böcek ilaçları özellikle hamileler için çok tehlikelidir!

Sinek veya böcek ilacı kullanımı uyuma zamanlarına yakın olmadan gündüz vakti yapılır, oda tamamen havalandırılır. Aksi halde kişi de zehirlenebilir. Bu olasılıklara gebelikte daha fazla dikkat edilmeli, mümküsen hamilelerin böcek ilaçlarından uzak durmaları veya ilaçlama esnası ve sonrasında bir süre evden uzaklaşmaları gerekir.

Kokulu böcek ilaçları

Haşerelerin yoğun olduğu alanlarda sık kullanılır ve hızlı çözümlerdendir. Püskürtme yöntemi ile yapılan bu ilaçlama yöntemini uygulayan kişinin dahi maske takması zorunludur. Zehirlenme olasılığı yüksektir. Hamilelerin kesinlike uzak durmaları gerektiği gibi ilaçlama esnası ve sonrasında normal bireylerinde zehirlenemeye kaşır maskeli ve bir süre uzak durmaları önerilir.

Kokusuz böcek ilaçları

Kokusuz yapılan ilaçlamalar insana zararı olmadığı konusunda onaylı olanlardır. İnsan sağlığına zararı olmayan bu ilaçlama tekniğinin kullanılmasının ardından havalandırılmalı ve bir süre ilaçlama olan bölgeden uzak durulmalıdır. Kokusuz ilaç kullanımı mutfakta gerçekleşmişse mutlaka tüm gıda maddesi konusunda temizlenmeli, atılmalıdır. Yiyecekler açıkta olmamalı (temasında derhal atılmalı), bıçak, çatal, tencere gibi malzemeler tekrar tekrar yıkanmalıdır.

Jel ilaçlama

Jel ilaçlar konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu teknik ile yapılan ilaçlamada böceklerin jeli yemeleri sağlanır. Jelde koku ve istek uyandırı böcekler için etkiler vardır ve etrafa saçılır. Hamilelikte bu yöntem kullanılmamalıdır. Solunum yolu ile bu maddeler ciğerlere çekilerek zarar görülebilir.

Böcek ilaçlamanın zararları 

Böcek ilaçlamalarda kullanılan ürünlerin kokusu insan sağlığı açısından tehlikelidir. Solunum yolu ile veya herhangi bir gıdaya teması durumunda kimyasal zehir insan vicuduna işler. Hamilelerde hem anne hem de bebek için zehirlenme yapabilir.

Hassas bünyeye sahip kişilerde daha fazla etki eder. Deri üzerinde kızarmalar, kaşınmalar ve halsizlikler baş gösterebilir.

Not: Böcekler, haşereler, sinekler için ilacın hangi çeşidini kullanırsanız kullanın, mutlaka ev havalandırılmalıdır. Çok zorda kalmadıkça gebelik süresince böcek ilaçlama tercih edilememelidir. Herhangi bir etki görüldüğünde ilaç firması ile değil hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Prize takılan elektrikli böcek ilaçlama için kullandığınız ürünler yine etrafa koku, ve zehirli salgılar gönderir, ortama yayar ve gece boyunca açık olarak gebelik dönemlerinde kullanmayın. Yatmadan önce kullanın ve odayı havalandırmadan tüm hava değişmeden odaya girmeyin.

Böcek ilacı baş ağrısı yapar mı?

Böcek ilaçlarının baş ağrısı, mide bulantısı, kusma gibi yan etkileri bulunur ayrıca alerjik durum belirtileri ortaya çıkarır. En önemli belirtileri baş ağrıları ve bulantılardır.

Yararlı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu