Diyet

Evde Tulum (Tuluk) Peyniri Nasıl Yapılır Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Evde Tulum (Tuluk) Peyniri Nasıl Yapılır Sağlığa Faydaları Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Evde Tulum (Tuluk) Peyniri Nasıl Yapılır Sağlığa Faydaları Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Evde Tulum (Tuluk) Peyniri Nasıl Yapılır Sağlığa Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Evde Tulum (Tuluk) Peyniri Nasıl Yapılır Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tulum Peyniri Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Şişmanlatır mı?

Tulum peyniri diğer adıyla tuluk peyniri, Türkiye’de en fazla tüketilen peynirlerdendir. Tulum peynirinin üretimi daha çok Bingöl, Konya, Elâzığ, Erzincan, Erzurum ve Tunceli gibi bölgelerde yapılsa da bu nefis lezzet ülkemizin dört bir yanında beğenilerek tüketilmektedir.

Tulum Peyniri Kaç Kaloridir?

Tulum peyniri özellikle kahvaltı sofralarında mutlaka yer verilmesi gereken, düzenli olarak bitirildiğinde sağlığa çok yararlı olan bir süt ürünüdür. 100 gram tulum peyniri 350 kalori içerir. A grubu vitaminlerle B grubu vitaminlere sahip olan tulum peyniri demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller yönünden da son derece zengindir.

 1. 1 yemek kaşığı tulum peyniri 10 gramdır ve 35 kaloridir.
 2. 1 orta dilim (30 gr) tulum peyniri 116 kaloridir.
 3. 1 ince dilim tulum peyniri 20 gramdır ve 80 kaloridir.
 4. 1 dilim orta kalınlıkta tulum peyniri 100 kaloridir.

Tulum peyniri orta yükseklikte kaloridedir. Kahvaltıda 1 ince dilimi geçmeyecek ve günlük kalori gereksinimini geçmeyecek biçimde yenirse kilo aldırmaz.

Tulum Peynirinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Tulum peyniri vücudun enerji düzeysini büyük ölçüde artırır. Yüksek miktarda B2 vitamini, protein ve kalsiyum ihtiva eder.
 2. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve böylece sürekli olarak hasta olmayı önüne geçer.
 3. Kahvaltıda bir miktar tulum peyniri tüketmek, bağırsakları harekete geçirir ve gıdaların daha iyi emilmesine yardım eder.
 4. Tulum peynirinin fosfor, protein, kalsiyum ve diğer mühim bileşenler içerdiğine yukarıda temas etmiştik. B12 vitamini de tulum peynirinin muhtevasında bulunan diğer bir besin öğesidir. İçerdiği B12 vitamini aracılığıyla tulum peyniri, beyin-sinir sisteminin sağlığında ve alyuvar oluşumunda büyük rol üstlenir.
 5. Mikrobik enfeksiyonları önler.
 6. Kemik erimesine karşı korur.
 7. Sindirim sistemini düzene sokar.
 8. Kronik bronşite engel olur.
 9. İshale iyi gelir.
 10. Mide poblemlerina faydalıdır.
 11. Kanser riskini azaltan bir gıdadır.
 12. Sinir sisteminin işleyişini olumlu etkiler. Kalp kası başta olmak üzere tüm kasların kasılmasına ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır.
 13. İçerdiği vitaminlerle göz kaslarını kuvvetlendirir ve gözlere canlılık verir.
 14. Ağızdaki bakterileri yok eder. Nitekim bu, tüm süt ürünlerinin ortak özelliğidir.
 15. B grubu vitaminler yönünden kaynak niteliğindedir. Kansızlığın nasıl tedavi edileceğinde görev alır. Uzmanlar kan değerleri normalin altında olanlara tulum peynirini tavsiye etmektedir.

Tulum Peyniri Nasıl Saklanır?

Tulum peyniri uzun süreli saklamaya uygundur. Sert bir yapısı mevcuttur, bundan dolayı gerek kendi poşetinde gerek saklama kaplarında ağzı kapalı olarak muhafaza edilebilir. Lakin derin dondurucuya koyulması önerilmez, buzdolabında saklanması daha doğrudur.

Evde Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 1. 2 litre süt
 2. 2 yemek kaşığı sirke (elma sirkesi olabilir)
 3. Kaya tuzu ( salamuralık – turşuluk tuz ; Aktardan, marketlerden alınabilir)

Yapılışı:

Sütü bir tencereye alın ve kaynatın. Kaynamaya başladığında 2 çorba kaşığı sirke ilave edip sütün kesik kesik olmasını sağlayın. 3-4 dakika daha kaynatıp yeşilimsi suyu ve peyniri ayrıştırın. Ardından tencereyi ocaktan indirin ve ılımaya bırakın. Hafif ılıdıktan sonra peyniri temiz bir bez torbaya aktarın. Suyunu güzelce sıkın ve süzgecin üzerine alarak üstüne bir ağırlık koyun. 10 dakika bu biçimde beklemede bırakın ki suyu tam anlamıyla süzülsün.

Suyunun tamamen süzüldüğüne emin olunca peyniri bez torbadan çıkarıp bir kasede ufalayın ve yeterli miktarda kaya tuzuyla harmanlayıp yeniden bez torbaya yerleştirin. (Bu arada kalın bir tahta tokmak yahut tahta kaşık ile bastırarak iyice sıkıştırın.) Üzerine yine bir ağırlık koyup 1-2 saat beklemede bırakın. Peyniriniz hazırlanmış olacaktır.

Süre dolunca torbadan alıp dilediğiniz zaman afiyetle tüketebilirsiniz.

Peynir, Beyaz Peynir Lor Kaşar Tulum Süzme Peynir Kaç Kalori? Tıklayınız

Kaşar Kaç Kalori 1 Dilim Kaşar Peyniri Kaç Kalori Yapar? Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu