Güzellik

Evde Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır? 2 Pratik Tarif

Evde Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır? 2 Pratik Tarif, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Evde Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır? 2 Pratik Tarif ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Evde Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır? 2 Pratik Tarif ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Evde Keçi Yoğurdu Nasıl Yapılır? 2 Pratik Tarif

Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli keçi yoğurdu tüketmenin sağlık için birden fazla yararı olduğunu tespit etmiştir. Keçi sütü mayalamak, evde keçi sütü yoğurdu yapmak isteyenlere 2 pratik tarife yer verdik. Keçi yoğurdu,kemik erimesini, diş çürümesini, kronik bronşiti önler, çeşitli hastalıklara da şifadır. Keçi sütünü hayvan besleyen bireylerden satın alabileceğiniz gibi, büyük marketlerden de temin edebilirsiniz. 

Evde keçi yoğurdu yapımı tarifi

  1. 3 litre keçi sütü
  2. 3 yemek kaşığı inek sütü yoğurdu

Sütü tencereye koyup ocağa alın, fokurdamaya başladığında ocağın altını kapatın. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. 40 dereceye kadar ısısı düştü mü, yani ufak parmağınızı süte koyup, 7’ye kadar sayın, 7 dediğinizde, parmağınız yanmaya başladıysa keçi sütünü mayalamak için ideal ısıya ulaşmışsınızdır. Parmak testini yapmamızın nedeni sıcaklığı hissetmek, doğru mayalama ısısını yakalamaktır. Derece ile de ölçebilirsiniz, kaynatıp ılıttığınız süt, 40-45 dereceye düştüğünde sütünüzü keçi yoğurdunu mayalayacağınız kaba alın. Bu sütten 1 çay bardağı keçi sütü çıkarın, bir kasenin içinde 3 yemek kaşığı yoğurtla iyice karıştırıp, keçi sütüne ilave edin. Keçi sütünü mayaladığınız kabın kapağını kapatın ve battaniye yahut örtüyle sarıp 3-4 saat beklemede bırakın. Keçi sütü yoğurdunuz hazır! 1 gece buzdolabında bekletirseniz, ertesi gün yoğurdun daha da sertleştiğini göreceksiniz.

Bu yoğurdu tüketirken en son 3 yemek kaşığı ayırıp, tekrar keçi sütü yoğurdu mayalayabilirsiniz. 4 mayalamanın neticesinde %100 keçi sütü yoğurdu elde etmiş olacaksınız, keçi sütü yoğurdunuz, mayalamak için ilk kullandığınız inek sütü yoğurdundan tamamen arınacaktır.

Kavanozda pratik keçe sütü yoğurdu yapımı

Bu tarif özellikle ufak çocuklarına keçi sütü yoğurdu yapmak isteyenler için idealdir. 1 su bardağı keçi sütünü cezveye koyup ısıtın, süt fokurdadı mı ocağın altını kapatın. Sütü ılımaya bırakın, yukarıda açıkladığimiz gibi parmağınızın dayandığı sıcaklığa geldiğinde, keçi sütünü, mayalama işlemini yapacağınız cam kavanoza dökün. İçinden biraz keçi sütü çıkarıp, 2 tatlı kaşığı inek sütü yoğurduyla karıştırıp, cam kavanozdaki keçi sütüne katın. Kavanozun kapağını kapatın, üzerine iki kat havlu sarıp, 4 saat beklemede bırakın. Yoğurdunuz hazır! Mayalandıktan sonra buzdolabına kaldırırsanız, yoğurt daha da katılaşacaktır.

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Evde Koyun Yoğurdu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Koyun Yoğurdunun Sağlığa Faydaları İçin Tıklayınız

Yoğurt Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu