Faydalı Bilgiler

Evde Çiçek Modelleri

Evde Çiçek Modelleri

Evde çiçek yetiştirmek evlere canlılık ve renk katmaktadır. Evde yetiştirilen çiçekler eve ferah bir hava katarken havayı temizleme özelliği de göstermektedir.

Evde yetiştirilebilen çiçek modelleri arasında pek çok çiçeğe rastlamak mümkündür. Evde canlı ve hoş bir hava yaratmak için çiçeklerden faydalanılabilir. Evde yetiştirilebilen çiçek modelleri aşağıda belirtilmiştir.

Evde Çiçek Modelleri

Afrika Menekşesi

Afrika menekşesi evde yetiştirilen geleneksel çiçeklerden biridir. Özellikle salonların favori çiçeği olan Afrika menekşesi kadifemsi yapraklara ve kompakt bir yapıya sahiptir.

Pencere önünde yetiştirilen menekşe parlak ışık ve yüksek nemi seven bir çiçektir. Çiçeğe düzenli olarak sulama yapılmalı ve çiçeğin güçlülüğü ve sağlığı korunmalıdır.

Sulukent

Sulukent aloe vera olarak da adlandırılan bir çiçektir. Tedavi amaçlı kullanılan aloe vera ailesinden gelen Sulukent çiçeği sapsızdır.

Yaprakları kılıç biçiminde olup oldukça dolgundur.  Yeteri kadar çiçek sulanmalı ve direk gelmeyen güneş ışığı ile uzun ömürlü bir hale getirilmelidir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz çiçeği kemerli ve eğimli yapısıyla evlerde çok kullanılan çiçeklerden biri olma özelliğine sahiptir. 60 cm uzunluğunda olan kuşkonmaz çiçeğinin üzerinde iğneleri olan bir sapı bulunmaktadır.


Kuşkonmaz sulanırken toprağın kurumasına izin verilmelidir. Ancak çok fazla kurutulmamalıdır. Aksi halde yaprakları sararabilir ve düşebilir.

Duvar Sarmaşığı

Duvar sarmaşığı oldukça hızlı gelişen bir bitki çeşididir. Askılı saksılarda yetiştirilebilecek olan duvar sarmaşığı parlak ışığa ihtiyaç duymaktadır. Toprağın nemli ancak ıslak olmaması gerekmekte ve sarmaşığın büyümesi istenirse gövde kısmından dallar kesilmelidir.

Yılbaşı Çiçeği

Tatillerde açan yılbaşı çiçeği oldukça ilginç yapısı olan bir çiçek türüdür. Çiçeklerinin rengi değişen yılbaşı çiçeği kırmızı ve pembe renklidir.

Sulama yılbaşı çiçeği için çok önemli bir yere sahip olup gerekli sulama yapılmazsa çiçeğin kuruyacağı unutulmamalıdır.

Kolyoz

Evde yetiştirilen çiçeklerden bir diğeri de kolyozdur. Yaprakları ipek şeklinde olan kolyoz çiçeğinin rengi de oldukça güzeldir.  Nemi seven kolyoz çiçeği yetiştirirken her sene saksı değişiminin yapılması gerekmektedir.

Kroton

Kroton çiçeğinin yeşil, pembe, kırmızı, kavuniçi ve sarı renklerde yaprakları bulunmaktadır. Evlere farklı renk seçeneği sunan kroton çiçeği farklı bir yapıya sahiptir.

Kroton çiçeği olgunlaştıkça yaprakların renginde de değişiklikler meydana gelebilmektedir. Kroton çiçeği aşırı sıcağa maruz kalmamalı en az 4 saat gün ışığı görmelidir.

Difenbahya Çiçeği

Evlerde sık sık yetiştirilen difehbahya çiçeği koyu ve açık yeşil renginde iri yapraklara sahiptir. Boyu 240 cm’ye kadar uzayabilen difenbahya çiçeğinin öz suyu insan sesini bozma özelliğine sahiptir. İnsanlarda geçici konuşma bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Kalanşo

Kalanşo evde yetiştirilen çiçekler arasında güzel yapraklara sahip olan hoş bir çiçek olma özelliği bulunmaktadır.

Yaprakları oldukça kalın ve parlak olan kalanşo çiçeği küçük çiçeklerin bir öbek halinde toplanmasıyla meydana gelen bir çiçek görünümüne sahiptir. Yeterince sulama ve budamayla çiçek kısa sürede büyümektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu