Sağlık

Evde Alkalı su yapma, Alkali su nasıl yapılır, pH seviyesi 7 ve üzerinde olan sular

Alkalı su nedir nasıl yapılır?Evde Alkalı su yapma

İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki ve Ender Saraç gibi çeşitli uzmanlardan da ayrıca alkalı su yapımı veya tarifi bulabilirsiniz. Alkalı su demek pH seviyesinin 7 üzeri olması gerektiği demektir. pH seviyesi 7 ve üzerinde olan sular Alkalı sudur. Evde kendiniz alkalı su yapabilirsiniz. Aşağıda çeşitli tarifler bulacaksınız.

Alkalı sular ile normal çeşme suyu karşılaştırıldığında daha az asidik ve dah daha fazla alkalik olduğunu bilmenizde fayda var.

Evde Alkali su nasıl yapılırAlkali su tarifleri

1- Karbonatla suyun alkali yapım tarifi

Karbonatla alkalı suyu yapım ölçüsü: 4 barday suya 1 çay kaşığı karbonattır.

Karbonatın içeriği alkali seviyesi bakımından yüksekir. Alkalı su yapımı ise basittir ve evde kolayca yapılır. 1 lt su içine 1 çay kaşığı kadar karbonat attığınızda suyun alkaliliği artacaktır.

Not düşelim;

Tansiyon hastaları, Böbrek hastaları veya karbonat kullanmamanız gereken bir durum varsa tavsiye edilmez. Karbonat içindeki yüksek orandaki yuz miktarı tansiyonun çıkmasına neden olur.

2- Limon ile alkali su tarifi

Limon ile alkali su ölçüsü: 1 litre suya yarım limondur.

Alkali su yaparken marketlerden hazır su almanız daha faydalı olacaktır.  litre suyun içerisine yarım limonu parçalayarak atın. Limonun sıkılmaması gerekmektedir. Bu işlem geceden yapılarak ertesi gün sudan içilmeye başlanması gereken bir uygulamadır. Limondaki anyonikler suyu sindirildiğinde alkali haline getirir. Limonlu suyun minatelleşmesi için 1 kaşık deniz suyu (pembe himalaya) kullanabilirsiniz.

Damla

Alkali minareller içeren pH damlasıdır. Bu damlalar eczaneden de temin edilebilir. Alacağınız bu damla ile suyun alakliklği artacaktır. Üzerinde kaç litre suya ne kadar kullanılacağı bilgisi bulunur. Damla ile musluk suyu arındırılır düşüncesinde olmayın. Klor, flor gibi maddelerin musluk suyundan arınmasına fayda sağlamaz.

Alkalı su tarifi Ender Saraç

Hazırlayacağınız alkali su içerisine bal ve limon eklenerek sabahları uyandığınızda için.

Tarifi:

1 litre su içerisine 1 çay kaşığı ingiliz karbonatı katılarak hazırlanır. Temin edemiyorsanız normal karbonat kullanın. Suyunuzu kapalı hazır su olarak alırsanız daha iyi olacaktır.

Alkali su yemeğe katılır mı?

Alkali suyu hem içebilir hem de yemeklerde de kullanabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu