Faydalı Bilgiler

Ev Dekorasyonunda Avize Seçimi Nasıl Olmalı

Ev Dekorasyonunda Avize Seçimi Nasıl Olmalı

Avizeler ve aydınlatmalar evimizin olmazsa olmaz parçaları arasında yer almaktadır. Evimizin hangi tarzda dekore edildiği de avize alımlarımızı etkileyen koşullardandır. Öncelikle avize almaya karar vermenizi etkileyen nedenleri göz önüne almalısınız. Evinizin hangi odasına nasıl bir avize gerekiyor bunu düşünmeli ve hesaplamalısınız. Kararlarınızı verdikten sonra avize alışverişine çıkmalı ve odalarınızın hem dekorasyon tarzlarına uygun hem de kullanılan renklere uygun bir avize seçmelisiniz. Avize alırken en önemli konu ise aydınlatma ihtiyacınızı ne kadar karşılayacağıdır. Çok büyük bir salona 2 lambası olan bir avize almanız doğru olmayacaktır. Peki, odalara göre ev dekorasyonunda avize seçimi nasıl olmalıdır?

Ev Dekorasyonunda Avize Seçimi Nasıl Olmalı

Salon Avizesi Hem Aydınlatmalı Hem Gösterişli Olur

Salonlar evlerimizin genellikle en büyük odaları ve en çok kullandığımız mekânlar arasındadır. Çok parlak ve aydınlık ışık ya da çok karanlık olmasını sağlayacak loş ışık tercihi bu oda için genellikle yapılmamaktadır. Hem odanın her yerini yeteri kadar aydınlatacak hem de gözlerinizi yormayacak olan aydınlatmalar bu odada tercih edilmelidir. Salon avize modelleri genellikle en gösterişli olanlardandır. Ayrıca salonunuzun mobilyaları ile uyumlu bir avize tercih etmeniz dekorasyonunuza katkı sağlayacaktır.

 

Oturma Odası Avizeleri Göz Sağlığına Uygun Olmalıdır

Eğer evinizde hem salon hem de oturma odası var ise genellikle oturma odası en çok kullanılan alanlardandır. Misafir geldiğinde kullanılan salonların aksine oturma odası o ev halkının hemen her gün oturduğu bir odadır. Salona göre çok daha spor ya da sadece tarzda dekore edilen oturma odalarının avizeleri de aynen bu tarzda olmalıdır. Oturma odası avize modelleri genellikle spor ve sade modellerdedir. Bu odalarda kullanılan aydınlatmalar da gözlerinizi yormayacak şekilde göz sağlığına uygun olanlardan tercih edilmelidir. Aşırı parlak ışıl gözlerinizi çok yorar. Fazla loş ışık ise istemeden ve erkenden uykunuzun gelmesine neden olacaktır.

Yatak Odası Aydınlatmaları Ayarlı Olmalıdır

Yatak odası avize modelleri arasında genellikle hem yatak odası takımınıza uygun olan hem de ışığı ayarlayabilme özelliği olan avizeleri tercih etmeniz gerekmektedir. Aydınlatma gücünün bir anahtar ile kısılabilmesi ya da açılabilmesi özellikle bu odalar için çok kullanışlı olacaktır. Bu sayede hem odanızı çok iyi aydınlatabilecek hem de uykunuzun çok daha loş bir ortamda huzur içinde gelmesini sağlayabileceksiniz.

 

Çocuk Odası Ve Mutfak Avizesi

Çocuk odası aydınlatması ile mutfak avize modellerini de dikkatli seçmelisiniz. Çocukların sevdiği karakterdeki avizeler onların odasına yakışacaktır. Mutfaklarınızda da LED ışıklar ve ortamın aydınlık olmasını sağlayacak avizeler tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu