Doğal Tedaviler

Estetik dolgular, estetik dolgu fiyatları, ön diş kompozit dolgu, ön diş estetiği fiyatları

Estetik dolgu, ön diş dolguları, estetik diş dolguları

Estetik dolgu; dişlerin daha güzel görünümü, daha fazla parlak ve pırıltılı olması için yapılır. Ön diş veya arka dişler için rahatça uygulanabilmektedir. Diğer dişlerin rengine uygun olarak kompozit dolgu uygulamasıdır. Normalde diş dolgularının görsel olarak çürükleri kapatmada faydalı ancak görünümü yani estetik ihtiyacı karşılamadığından porselen dolgu, kompozit dolgu olarak kullanılırlar. Kompozit diş dolgusu diş tonlarında beyaz dişler olarak ışınla sertleştirilirler.

Kompozit diş dolgusu nasıl yapılır?

Kompozit dolgunun tercih edilmesinin diğer bir nedeni dayanıklı olmasındandır. Hem ön diş hem de arka dişler için yapılır. Çürük olan diş temizlenir, madde kaybında azalma olması için ışınlı dolgu yapılarak bağlanan yüzeyi arttırmak için bizotaj uygulanır. Önce diş hazırlanır, ardından diş ile kompozit dolguyu bağlamak için bonding yapılır. Işın verilerek sertleştirilir. İşlemin tamamlanmasının ardından ince bir katman olarak kompozit dolgu koyulur ve ışın yardımıyla sert hale getirilir. Dişin çürük alanı dolana kadar devam edilir. Üzerindeki cilası yükseklik seviyesinin ayarlanmasının ardından yapılır.  Biraz uzun sürer.

Porselen diş dolgusu nedir?

Porselen dolgu, kompozit ve diğer dolguların eksikliğini gidermek için yapılan dolgulardır. Işınla yapılan dolgularda büzüklük oluşabilir. Porselenle bu sorunun giderilmesi için dişin ölçüsü alınıp laboratuvarda hazırlanır. Ölçüsü tam alınarak hazırlandığı için dişin uymaması gibi bir sorun yaşanmaz. Porselen dolguyu yapıştırmak için adhesive sistem uygulanır.

Ön diş dolgu estetiği nedir?

Ön dişler için bonding sistemler daha başarılıdır. Burada önemli olan dişin büyüklüğü, şekli, diş eti renk ve diş eti arası ilişkisidir. Tek seferde bonding sistem uygulanabiliyor. Toplam işlem süresi 1-2 saat kadardır. Dişte dentin dokusu dişin sarımsı rengini belirlerken şeffaf tonda olan mine dokusu dentin dokusu üzerindedir. Dişin ucundaki renk, şeffaflık mineden dolayıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak gerçek uyumu yakalamak için yapılacak estetiğin tam şeklinin verilebilmesi adına bonding sistemler devreye girmektedir.

Ön diş estetkleri için kullanılan bonding sistemler sadece çürük için değil diğer sorunlar içinde kullanılır. Ön dişte olan renk problemlerinde doku biraz aşındırılarak dişe uyan bir renk meydana getirilir.

Estetik dolgu hangi dişlere yapılır?

  • Dişinizde kırık diş, çürük diş varsa,
  • Dişlerde kalıcı renk sorunları varsa,
  • Dişler arasında boşluk varsa
  • Dişin boyunu uzatmak, tavşan diş gibi veya kısa düş boyunu uzatmak için
  • Dişlerin şeklini değiştirmek için, gülüşe uygun diş estetik dolgusu yapılır.

Estetik dolgu düşer miön diş dolgusu ne kadar dayanırön diş dolgusu belli olurmu?

Estetik doldgular diş veya diş etlerine zarar vermez. Tıpkı orjinal diş gibi kullanılır. Diş fırçalaması normal diş gibi fırçalanarak yapılır. Diş fırçası veya diş eti kullanımı ihmal edilmemelidir. Diş dolgusu ortama 5 yıl ile 10 yıl arasında kullanılabilir. Kolay kolay düşmez. Dışarıdan dolgu belli olmaz.

Sararıp solmaması adına tereddüt olması gerekmez, cilaları sayesinde parlak ve pürüzsüz durur. Tek seansta gerçek diş gibi görünen bu uygulama çocuk, genç, yaşlı her yaşa hitao eder.

Estetik dolgu fiyatı

Estetik diş dolgusu fiyatları yapılan hastane ve ya diş doktoruna bağlı olarak 150 TL gibi bir rakama yapılabilir.

Not: Bu fiyat makalenin yazıldığı tarihte özel bir hastanede yapılan ön diş estetik dolgu fiyatıdır. Ön dişe dolgu yaptıranlar gayet memnunlar. Tabi uzmanında yapılmalıdır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu