Evlilik

Eşler Arasındaki Çeşitli Sorunlar ve Çocuk

Eşler Arasındaki Çeşitli Sorunlar ve Çocuk

 

Evliliklerde çatışmalar insan yaşamının en büyük problemlerinden biridir. Tüm evliliklerde bazı problemler yaşanmaktadır. Bazı zamanlar problemler çiftlerin derin hayal kırıklıkları yaşamasına ve evliliklerinin devamını sorgulamasına kadar varabilmektedir. Olumsuz gidişatı evliliklerde durdurmak da mümkündür. Eşler arası iletişim nasıl olmalı araştırılarak gerekli önlemler alınabilir. Çiftler bazen kendi çabalarıyla problem çözme becerileri geliştirirken bazen de profesyonel yardımlar alıp evlilik terapistlerine gitmeye ihtiyaç duymaktadır.

Eşler Arasındaki Çeşitli Sorunlar ve Çocuk

 

Çiftler Arasındaki Sorunların Günlük Hayata Yansımaları

 

Hiçbir evliliğin dışarıdan göründüğü gibi mükemmel olmadığı unutulmamalıdır. Çatışmalar olan evlilikler çoğu insanın evlilik yaşamında iniş çıkışlardan farklı durumlar arz etmektedir. Sorunlu evliliklerde ilişkilerde hayal kırıklığı ara sıra hissedilmeyip sürekli olarak hayatımızın merkezinde olmaktadır. Kişiler evliliklerinden derin bir tatminsizlik duymaktadır. Eşler arası ilişkilerde her iki tarafında özverili olması gerekmektedir. Evliliklerde sık ve giderek artan tartışmalar yaşanmakta, çocuklara da yansıtılmaktadır. Bazı çiftlerde çiftler çocuk sahibi olunca da, çocukların ergenlik dönemlerinden evden çıkış dönemlerine kadar çeşitli tartışmalar da yaşanmaktadır.

 

Evlilik Sorunlarının Çocuklara Yansımaları

 

Çocuklar aile içi tartışmalardan yoğun şekilde etkilenmekte olup bu durumlarda da evlilik terapilerinden faydalanmak gerekmektedir. Eşler arasındaki gerginlik ve huzursuzluklar çocukları etkilemektedir. Araştırma sonuçları anne ile baba arasında çatışmalara maruz kalan çocuklarda davranış problemleri ve duygusal sorunlar yaşandığını göstermektedir. Eşler arası iletişimsizlik çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Aile içinde yaşanan sorunlar çocukların sadece iç yaşantısına değil sosyal hayatına da olumlu şekilde yansımaktadır.

 

Çocukların Ruh Dünyasının Aile Hayatından Etkilenmesi Hakkında

 

Yoğun şekilde çatışmalara maruz kalan çocukların diğer çocuklara göre çok daha fazla probleme sahip oldukları görülmektedir. Eşler arasındaki geçimsizliklerde çocuklar daha anne rahmindeyken annelerin konuşmalarından, ses tonundan etkilenmektedir. Dışarıdan gelen işitsel uyaranlar çocuklarda anne karnından itibaren algılanmaktadır. Uyaranların sıklığı ve niteliği çocukların ruh dünyasını derinden etkilemektedir. Eşler arası saygı nasıl olmalı bilinerek çocuklara örnek olacak davranışlar sergilenmelidir. Anne ve babaların bazı zamanlarda şiddete dayanacak kadar büyük tartışmalar yaşaması ve bu sorunların çocukların yanında olması çocukların ruhsal yapısında ciddi zararlar olmasına neden olmaktadır.

 

Çocuklarda Gözlenen Değişiklikler

 

Çocuklarda kendini ifade edememe, özgüven eksiklikleri, anında karar verememe, utangaçlık, okul performansında gözlenen başarısızlıklar birçok probleme de temel olmaktadır. Evlilik ilişkilerinde sorunların çocuklara yöneltilmesi, çocukların anne babalarının model oluşturduğu davranışları yapmaları, uyumsuzlukların anne ve abanın çocuk yetiştirme biçimini etkilemesi, anne baba ve çocuklar arasında yaşanan problemlerin stres oluşturması çocukların ruh dünyalarını derinden etkileyerek kalıcı izler bırakmaktadır. Eşler arası iletişim kopukluğunun çözülmesi beraberinde birçok sorunu da çözecektir. Stres altında olan ebeveynler duygusal olarak çocuklarının ihtiyaçlarını ve arzularını duyarlı şekilde karşılayacak durumda değildir. Anne ile babalar arasında olan sorunların çocuklara sevgisizlik şeklinde yansımaması kilit noktada önem taşımaktadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu