Faydalı Bilgiler

ERTELEME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMEK

ERTELEME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMEK

Belli bir zamanda yapılması gereken işleri yapmaktan ziyade, keyif alınan ya da daha iyi hissettiren işleri yaparak, asıl yapılması gereken işleri sonraya erteleme durumu birçok insanda alışkanlık haline gelmiştir. Diğer bir deyişle, uzun vadeli işler yerine, kısa süreli keyifleri tercih etme durumudur.

ERTELEME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇMEK

İşler Neden Ertelenir?

 1. İçsel Çatışmalar: Erteleme davranışı, bir işte başarısız olunacağı ya da yeteri kadar başarılı olunamayacağı endişesi yaşandığında daha sık görülür. Örneğin, çok başarılı olunmak isteniyorsa, bu başarıya ulaşmak için sorumluluklar ertelenebilir.
 2. Yetiştirilme Tarzı: Bazı insanlarda bu alışkanlık erken yaşlardan gelir. Aile içerisinde erteleme davranışının olması ya da çocuklar üzerinde otorite kurularak yetiştirilmeye çalışılmasından kaynaklanan tepkiler doğrultusunda, çocuklarda erteleme alışkanlığı gelişir.
 3. Kişilik Özellikleri: Zaman perspektifinin bazı sosyal bilimciler tarafından, erteleme davranışına neden olan kişilik özelliği olduğu düşünülmektedir.

Erteleme Alışkanlığını Yenmek

Öncelikle hangi şartlarda ya da hangi durumlarda erteleme davranışı sergilendiğine bakmak gerekir. Yapılacak bir işin bilinçli olarak mı ertelendiği ya da o anda bir bahane ile mi ertelendiği tespit edilmelidir. Sorumlulukların ya da işlerin ertelendiği fark edildiğinde, bu durum ile başa çıkmak için uygulanması gereken bazı yöntemler vardır:

 • Büyük işler insanın gözünü korkutacağı için ertelemek daha kolay bir yöntem olarak görülür. Bunun için yapılacak iş daha küçük parçalara ayrılabilir. Küçük parçalar üzerinde çalışmak, daha kolay ilerlemeye yardımcı olacaktır.
 • Plan yapmak hem işi hem de vakti yapılandırarak hedefe odaklanmayı sağlar.
 • Yapılması gereken iş ya da sorumluluk haricinde, ek sorumluluklar istenirse hayır demeyi öğrenmek gerekir. Hepsini yerine getirmek isterken, ikisini de yarım bırakmak zorunda kalınabilir.
 • Bahane bulmak ya da ertelemek yerine, yardımcı olabileceği düşünülen herhangi birinden yardım almak daha mantıklı bir çözüm olacaktır.
 • Yapılan işten keyif alınamayabilir. Bu gibi durumlarda işin eğlenceli noktalarına odaklanmak gerekir. İşin keyif veren yönleri, eldeki işi bir an önce bitirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bir insan başarısız olmaktan korktuğu kadar, başarılı olmaktan da korkabilir. İstenmeyen işlerin başarı ile yapılması halinde aynı tür işlerin daha fazla yapılmasına neden olacağı düşüncesi işten soğutabilir.
 • Erteleme alışkanlığının en önemli nedenlerinden bir tanesi de karar verememektir. Öncelikle neyin yapılması gerektiği, yanlış başlangıç yapmanın korkusu ile işler ertelenebilir.
 • Yapılması gereken iş ya da sorumluluk tamamlandığında, kişinin kendini ödüllendirmesi motive eder.
 • İş ya da sorumluluk yerine getirilmediği takdirde, karşılaşılabilecek sorunları düşünmek motive edici olabilir.
 • Yapılacak işlerin listesi oluşturularak daha planlı ve önemli işler unutulmadan ilerlenebilir.

Neticede en önemli nokta devam edebilmektedir. Bu alışkanlığı yenebilmek için istikrar, sabır ve pratik gerekir. İlk başlarda zorlanma söz konusu olsa da ilerleyen zamanlarda bu sorun da ortadan kalkacaktır. Erteleme alışkanlığını bir kenara bırakırken yaşanılacak terslikler ya da zorluklar engel olmamalı, her terslikte kararlı bir şekilde yola devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu