SağlıkTedaviler (Tıp)

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Korunmasız ve düzenli olarak en az bir yıl süreyle ilişkiye girip çocuk sahibi olamayan kişilerde kısırlık ihtimali söz konusudur. Kısırlık teşhisi için 1 yıllık süre baz alınsa da yaşam koşullarındaki değişiklikler ve çalışma koşulları gibi etkenlere bakılarak bu süre 2 yıla kadar çıkabilir. Erkeklerde kısırlığın herhangi bir belirtisi gözlemlenmemektedir.

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin öncelikli olarak detaylı bir şekilde öyküsünün alınması gerekir. Ardından erkeklere fiziki muayene yapılmalıdır. Semen analizi fiziki muayene açısından ilk uygulanacak yöntemdir. Kadınların kısırlık değerlendirilmesinin yapılması çok daha zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle kadından önce erkeğin kısırlık tetkikleri gerçekleştirilmelidir.Erkekte semen analizi yapıldıktan sonra uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Erkeklerde kısırlık tedavi süreci;erkeğin infertilite sebebine ve menide herhangi bir şekilde sperm olup olmadığına bakılarak karar verilir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisinde İlaç Yöntemi

Erkeklerde kısırlık tedavisinde ilaç yönteminin kullanıldığı tek durum hormonal bozukluklardır. Sperm oluşumunu kontrol eden hormonlar yerine konursa sperm yapımı tekrar başlar. İlaç tedavisi iki yıla kadar uzayabilmektedir. Ardından çiftler tekrar çocuk sahibi olma şansına sahip olabilirler.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisinde İğne Yöntemi

Erkeklerde kısırlık tedavisi esnasında hormonal bir bozukluk söz konusuysa eksik olan hormonlar iğne tedavisi ile yerine konur. İlaçla tedavisi mümkün olan erkeklere iğne yöntemi uygulanabilir. Tedavi süreci 2 yıla kadar uzadığından hastaların sabırlı olması çok önemlidir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisinde Aşılama Yöntemi

Eğer erkeğin menisindeki sperm sayısı 10 milyonun üzerindeyse ve şiddetli bir sperm defekti izlenmiyorsa aşılama yöntemi rahatlıkla hastaya uygulanabilir. Erkekten sperm alınır, yıkanır ve ölü hücreler arındırılır.  Kaliteli sperm oranı arttırılır ve sperm kadının rahim ağzından içeriye doğru katater yardımıyla verilir.  Bu aşamadan sonra spermler kendi hareket eder ve yumurtaya ulaşır. Bu yöntem sınırda sorunu olan hastalar için uygulanır. Kolay uygulanabilen bir yöntem olsa da başarı oranı düşüktür. %10 ile %15 arasında değişim göstermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu