Psikoloji

Erkekler İlişkide Neden Daha Az Konuşur?

Erkekler İlişkide Neden Daha Az Konuşur?

Kadınların gün içerisinde 20 bin kelime konuşurken erkeklerin yalnızca 7 bin kelime konuştuğu bilimsel olarak açıklanmıştı. Evet erkeklerin daha suskun olduğu bilinen bir gerçek. Fakat ilişki başlarında da böyle suskun olmadıkları aşikar. Her şey karşısındaki kadını etkileyene kadar mı yoksa erkeklerin genel olarak yapısı mı böyle?

Kendilerini konuşarak ifade eden kadınlara karşı, susarak anlamaya çalışan erkekler.

Erkekler İlişkide Neden Daha Az Konuşur?

Erkeklerin Az Konuşmasının Nedenleri

Konuşmaya İnanmıyorlar: Kökleşmiş cinsiyet kuralları diye bir şey duydunuz mu? Hah erkeklerin konuşmasının en temel sebebi bu olabilir. Tartışmanın kadınlara has bir şey olduğunu düşünür ve tartışmaktan mümkün olduğu kadar kaçarlar. Kadınların tartışma ve konuşmalarına dahil olurlarsa da dalga geçilip, alay edileceğini düşünürler. Tamamen erkeklik iç güdüsü yani.

Erkeklere Fırsat Verilmiyor Olabilir: Partneri ile tartışan erkekler, kendilerini haksız hissettiklerini söylüyorlar. Kadınların kafası çok yönlü çalışıyor ve neredeyse hiçbir şeyi unutmuyor. Ancak durum erkeklerde biraz farklı. Onlar konu kapandıktan sonra olan biteni unutup, normale dönüyor. Bir de kadıların eski mevzuları ısıtarak çiftinin önüne sunmalarından erkekler oldukça rahatsız. Böyle durumlarda ise konuşmak istemiyorlar.

Kızgın Olabilirler: Erkekler kızgın olduklarında genelde köşelerine çekilmeyi ve konuşmamayı tercih ederler. Öfke zaten erkeklerin standart tepkisidir. Neden öfkelendiklerinin farkına varmaları da biraz zaman alabilir. Bu zaman zarfında sessiz kalmak en güvenli yoldur.

Bazı Konularda Tartışmak Acı Verir: Kadınların çoğu daha önce bir erkek tarafından kalp kırıklığına uğramıştır. Bunun farkına varan partneriniz sizi mutlu etmeye çalışıp, başaramayacağını düşünür ve derin bir sessizliğe gömülür.

Geçmişten Kaynaklanıyor Olabilir: Erkekler de en az kadınlar kadar geçmişe duyarlıdır. Geçmiş sorunlar şu ana etki edebilir. Susmak, geçmişteki durum için fayda sağlamış olsa da şu an olan durum için zarar verici olabilir.

Eleştirilmek Sorun Yaratır: Erkekler kadınları çok konuştukları için suçlarken, kadınlar da erkekleri hiç konuşmadıkları için suçlar. Hangi taraf haklı orası da tartışılır. Ancak erkekler eleştirilmekten nefret ederler. Karşısında kendisini sürekli eleştiren birisi varsa, içine kapanır ve konuşmamayı tercih eder.

Geçmiş Gelenekler: Yıllardan beri erkekler ağlamaz, erkekler çok konuşmaz denildi duruldu. Erkekler de insan ve onların da konuşup, dertleşmeye içlerindeki birikimi ağlayarak dışarı atmaya ihtiyaçları var. Belki de bu katı kurallar dahilinde ağlayan erkek görünce dayanamıyoruz da ağlayan kadın normal geliyor. Yine belki de bu katı kurallar dahilinde erkekler az konuşarak, içine kapanmayı tercih ediyor.

Kadınlar Bu Durumda Ne Yapmalı?

  • Erkeklerin az konuştuğunu kabul edip, bunun bir sorun olduğu fikrinden vazgeçmeniz gerekir.
  • Az konuştuğu için ona yüklenmeyin. İlk zaman nasıl seviyorsanız yine öyle sevin.
  • Kadınlar farkında olmasa da erkeklerin gözünde son derece önemli bir yere sahipler. Duygularını da göstermekten çekinen erkeklerin gözündeki değerinizi, göz ardı etmeyin.
  • Onlar sizinle konuşmasa da siz onları boğmayacak derecede güzel bir şekilde konuşarak, iletişim kurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu