Hamilelik - Gebelik

En Uygun Tüp Bebek

Tüp bebek, genel olarak söylemek gerekirse doğal fiziksel şartlar altında hamile olamayan çiftlerin yumurtalık ve spermlerinin insan vücuduna en yakın olan laboratuvar ortamında uzman kişilerin müdahalesi ile bir araya getirilmesi ve aynı zamanda yumurtanın sperm ile döllenmesinin sağlanması işlemidir. En uygun tüp bebek, bu sayede oluşmaktadır.

Bu uygulamada anneye ait yumurtası ve babaya ait olan kendi spermi doğal halleri ile döllenme işlemi sağlandığından dolayı en uygun tüp bebek yöntemi bu şekildedir. Eski zamanlarda anne ve baba adayları uygulama esnasında üreme hücrelerinin değiştiğini sandıkları için bu tüp bebek olayından uzak kalmışlardır. Ama gün geçtikçe bu yanlış bilginin değiştirilmesi ile beraber en uygun tüp bebek yöntemini araştırmaya başlamışlardır.

En Uygun Tüp Bebek Hamilelik - Gebelik

En Uygun Tüp Bebek Nasıl Olur?

Bu yöntemde anne adayının normal koşullar altında yeterli düzeye ulaşamayan yumurtaları çeşitli yöntemler ile uyarılır ve olgunlaşmaları sağlanmaktadır. Baba adayının ise normal koşullar altında dölleyebilme yeteneğini kaybetmiş sperm hücreleri çeşitli kimyasal yollar ile canlandırılıp tekrar dölleyebilme yeteneği kazanması sağlanmaktadır. Böylece gebeliğe neden olacak fiziksel ve kimyasal şartlar sağlanmış olmaktadır. En uygun tüp bebek için, tek yumurta içine tek sperm yerleştirilmektedir. Bundan sonra vücut dışında bir ortamda meydana getirilen yumurta ve sperm hücreleri bir süre olgunlaşması için bekletilerek veya direkt mikroenjeksiyon yöntemi ile döllendirilerek en uygun tüp bebek oluşumu sağlanmaktadır. En sonunda ise bu embriyoların içinde normal olanlar bir katater yardımı ile anne rahmine yerleştirilerek gebeliğin doğal bir hal alması sağlanmaktadır.

En Uygun Tüp Bebek Hamilelik - Gebelik

En Uygun Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek hastaneleri ve devlet en uygun tüp bebek konusunda çiftlere yardımcı olacak fiyatlar belirlemektedirler. Bu konuda sağlık güvencesine sahip olan çiftler bağlı olduğu sağlık kurumundan belli bir miktarda destek görmektedirler. Ödedikleri ilaç maliyetlerinin % 80’ini geri almaktadırlar.

Anne ve baba adaylarının çocuk özlemlerine son vermek için en uygun tüp bebek tedavisine karar verme sırasında, en önemli adım bu tüp bebek tedavisinin fiyatları olmaktadır. Çiftlerin manevi olarak ve aynı zamanda da maddi olarak bu tüp bebek tedavisine hazırlıklı olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu