Bebek ve Çocuk

En iyi demir ilacı hangisi, demir ilacı isimleri, demir ilaçları listesi, demir ilacı oroferon

Bebekler için en iyi demir ilacı hangisi, bebeklere demir ilacı ne kadar verilir?

Bebeklere için demir, sağlıklı gelişimlerine katkı sağlayan önemli bir mineraldir. Demir ilacının kullanımı, yan etkileri, ne kadar verilmesi gerektiği konularında bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Bebeklere demir damlası kilosuna göre ne kadar verilir şimdi öğrenelim. Demir eksikliğinde kilo kayıpları ve gelişim sorunları yaşayabilirsiniz. Demir desteği ile kilo ve bağlı sebepler ortadan kaldırılıp bebeğe renk ve güzellik gelmesi sağlanır.

Demir ilacı bebeklere verilmeli mi? Bebeğe demir ilacı vermeye gerek var mı?

Bebeklere demir ilacı benim bebeğimde kansızlık yok o yüzden vermeye de gerek yok mantığı yanlıştır. Sağlık Bakanlığı bu konuda bebek 5. ay ve 6. ay sonrası 1 yaşına kadar (12 aylık) doktora gidip testler yapılmaya gerek duyulmadan başlanılması gerektiğini bildirmektedir. Sadece demir eksiliğinin varlığını değil, demir eksikliğine karşı önlem almanında yoludur.

Bebeklere kaç damla demir ilacı verilir? En iyi demir ilacı hangisi?

6 aylık bir bebeğe kilo başına 1 damla ferrum önerilenlerdendir. Demir ilacı sadece eksikliği için değil aynı zamanda demir eksikliği yaşanmasın amacıyla korumak üzere de verilir. Bebek için kullanılan ilaç ferrosanol ise, tadı konusunda daha güzeli ferruma geçilebilir. Ferrosanol damla bebeğin dişlerini siyahlaştırabilir.

Santafer ile ferrum damla aynı özellikte olduğundan ikisi de tercih edilebilir.

Maltoferin yan etkileri kontrol edilerek verilebilir. (Kakada kötü koku, büyük abdest yeşil renk, siyah dışkı oluşabilir endişelenmeyin normaldir.) Ateş, ishal, kusma yaparsa doktorla görüşebilirsiniz.

Demir ilacı aç karnına mı verilir? Demir ilacı tok karnına verilebilir mi?

Tok karnına da verilebilir. Demir ilacını yemeklerden en az 1 saat önce veya 1 saat sonra verin. Meyve suları ile birlikte verebilirsiniz.

Demir ilacı diş siyahlaması dişte kararma yapar mı?

Evet, özellikle ferrosanol damla dişlerde siyah lekeler yapara ve kolayca geçmez.

Demir ilacı kakada kötü koku, demir ilacı yeşil kaka yapar mı?

Demir ilaçlarında idrardan kötü koku, idrar renginde koyulaşma özellikle yeşil kaka yapabilir. Böyle durumlarda alasemi taşıyıcılığı, gizli kan kaybı veya bağırsaklarda bir emilim problemi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Demir ilacı bebekte siyah kaka yapabilir. Bunlar endişe verecek durumlar değildir.

Demir ilacı kabızlık, ishal yapar mı, kusma yapar mı, yan etkileri nedir?

Demir ilacı bebeğe kabızlık yapabilir. Bazı bebeklerde kusma gibi durum yaratabilir. Eğer bebek demir ilacından kusuyorsa ısrar etmeyin. Damla dozunu azaltıp sıklaştırarak verin. Demir ilacı değişimlerinde örneğin; Ferrum kullanan bir bebek vegaferom gibi bir başka demir ilacına geçtiğinde ishal görülebilir. Böyle durumlarda eski markaya dönmeniz fayda sağlar.

Demir ilacı ne zaman verilmemeli, demir ilacı hangi durumlarda kesilmeli?

Demir ilacı verdiğiniz bebekte ateş varsa, ishal varsa bebekten ilacı kesin iyileşmesini bekleyin.

Not: Doktora sorup onay almadan bebeklere ilaç vermeyin. Doktorunuzla görüşüp başlayın.

Bu konularda önemli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu