Diyet

En hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi)

En bi hayli hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi), hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde En bi hayli hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi) ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. En bi hayli hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi) ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

En bi hayli hızlı ve sağlıklı kilo aldıran 12 yiyecek (Diyetisyen Önerisi)

Kilo vermek kadar kilo almak da bazı insanlar için zordur ve büyük uğraşlar gerektirir. Uzman Diyetisyen  Esra Kurt Mutlu kısa bir sürede sağlıklı kilo almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu;

“Zayıfsanız ve sağlıklı biçimde kilo almak istiyorsanız tüketmeniz gereken besinler içinde kuruyemişler, kurutulmuş meyveler, süt, pirinç, kuru yemişler,peynir, kırmızı et ve patates gelmektedir. Bu besinler düzenli bitirildiğinde bi hayli hızlı biçimde ve sağlıklı biçimde kilo almanız olabilecekdür.

Bazı bireylerin yaşadığı zayıflık ve zor kilo alma sorunun altında değişik bir çok neden yatmaktadır.  Bu nedenlerin başında genetik etkenler ve metabolizma hızı gelse de daha bir çok başka etken söz konusu olabilir. Bu problemlere rağmen kişi beslenmesinde yapacağı düzenlemeler ile sağlıklı biçimde kilo almayı başarabilir. Bunun için aşağıda anlatacağımız gıdaları tüketerek kolay biçimde kilo alabilirsiniz.

Uzman Diyetisyen Esra Kurt Mutlu sağlıklı bir biçimde kilo almak isteyenlere şu gıdaları tüketmeyi önermektedir;

Kuruyemişler

Sağlıklı biçimde kilo almak diyince akla ilk gelen şüphesiz ki kuruyemişler olmaktadır. Kuruyemişlerde kalori bol olduğu için tam bir kilo aldırıcı gıdadır. Özellikle de fındık, fıstık, ceviz ve badem  gibi kuruyemişler tercih edebilirsiniz.

Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş meyveler, meyvelerin içinde var olan suyun uçması ve belli işlemler neticesinde meyvedeki suyun yok olması ile elde edilmektedir. Kurutulmuş meyveler yüksek kalorilidir ve bu yüzden kilo aldıran besin grubuna girmektedir. Ek olarak kurutulmuş meyvelerde vitamin ve mineral de bol olduğu için bunları yiyerek sağlıklı biçimde kilo verebilirsiniz. Kalori hesabı yapıldığında, 60 kalorilik bir kase taze üzümün kurutulmuş hali 400 kaloridir.

Sağlıklı Yağlar

Kilo almayı kolaylaştırmak için beslenme düzenine sağlıklı yağların eklenmesi gerekmektedir. Bu yağların başında gelen zeytinyağı sağlıklı içeriğe sahiptir çünkü içinde tekli doymamış yağlar bulunmaktadır. Zeytinyağını; makarna, ekmek yahut sebzelere katarak hem daha fazla kalori alabilir hem de yemekten daha fazla lezzet alabilirsiniz. Diğer bir sağlıklı yağ ise kanola yağıdır. Bu yağ çok mühim ve kıymetli bir omega-3 (alfa-linolenik asit yahut ALA) ve tekli doymamış yağ kaynağıdır. Bu yağı yemeklik yağ olarak kullanabilirsiniz. Kanola yağı sağlıklı yağ yönünden zengin olmasının dışında kalorisi de yüksektir. Margarin gibi sağlıksız yağlara oranla kullanacağınız kanola yağı, avokado yağı, naturel sızma zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını tercih etmeniz olası hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır. Sağlıklı olmasının bunun yanında bu yağlar kalori yönünden zengin olduğu için zayıf olup kilo almak isteyenler için çok iyidir.

Avokado

Avokado, son senelerda bi hayli popüler olmuş bir meyvedir. İçeriğinde K vitamini, potasyum ve lif içerdiği için genelde diyetlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Lakin içinde tekli doymamış yağ asitleri yüksek miktarda olduğu için kalorisi 200’den daha yüksektir. Dolayısıyla sağlıklı biçimde kilo vermek için beslenme düzeninize avokadoyu mutlaka eklemelisiniz.

Pirinç Pilavı

Pirinç, içindeki bol karbonhidrat ile bilinen bir tahıldır. Bunun bunun yanında, bir fincan pirinç pilavında hemen hemen 200 kalori bulunmaktadır. Ek olarak pirinç protein ve lif yönünden da bi hayli zengindir. Sağlıklı biçimde kilo almak için kırmızı et gibi yüksek kalorili gıdaların yanında pirinç pilavı tüketebilirsiniz. Ayrıca pirinç pilavı çok doyurucu bir yemektir.

Peynir

Sağlıklı süt ürünlerinin başında gelen peynirler şüphesiz ki çocukluktan beri tüketilmesi önerilen besinlerden biri olma özelliğini taşır. İçeriğinde kaliteli yağ, protein ve kalsiyum içermektedir. Kalorisi de yüksek miktarda olan tam yağlı peynirler kilo almak isteyen insanlar için çok iyi tercih olacaktır.

Muz

Meyvelerin içinde en kalorili olanlardan birisi muzdur. Bunun bunun yanında, 1 tane muzda 150 kalori bulunur. Muz kalorisi yüksek olmasının bunun yanında, içindeki karbonhidratlar, yağlar, protein, potasyum, fosfor, vitamin A ve C,doğal şeker ve kalsiyum aracılığıyla bi hayli besleyici ve sağlıklı bir meyvedir. Kilo almak isteyen bireyler günde 2 tane muz tüketmelidir.

Bitter Çikolata

Çikolata çeşitlerinin içinde en sağlıklısı bitter çikolatadır. Çünkü bitter çikolatanın içindeki antioksidanların kalbin özelliğini arttırdığı bilinmektedir.  Değerlerine bakıldığında, %70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolatada, 11 gram lif, günlük demir gereksiniminin %67’sini karşılayan demir, günlük magnezyum gereksiniminin  %58’ini karşılayan magnezyum, günlük bakır gereksiniminin %89’unu karşılayan bakır, günlük manganez gereksiniminin %98’ini karşılayan manganezi içermektedir. Tüm bu faydalarının bunun yanında kalorisi 600 kaloridir ve içinde şeker de bulunmaktadır. Dolayısıyla kilo almak isteyen bireyler bitter çikolata tüketmelidir. Lakin yine de aşırıya kaçılması sağlık yönünden iyi olmayacaktır.

Balık

Balık sağlıklı gıdaların başında gelmektedir. Oldukça besleyici olan özellikle somon gibi balıklar vücutta beyin fonksiyonlarını geliştirme özelliğine sahip olan Omega yağ asitleri içermektedir. 170 gram somonda 240 kalori bulunmaktadır ve bu yüzden kilo almak isteyen bireyler için uygun bir gıdadır. Ek olarak balıklarda protein ve omega-3 gibi mühim besin maddeleri bulunmaktadır.

Yumurta

Yumurta; sağlıklı yağ ve protein yönünden çok zengindir ve bu yüzden de biz diyetisyenlerin tavsiye ettiği gıdaların başında gelmektedir. Yumurtanın faydasından yararlanmak için hem beyazını hem de sarısını tüketmeniz mühimdir. Ayrıca yumurtanın kas geliştirme özelliği de olduğu için sağlıklı ve fit biçimde kilo almanıza yol gösterecektır.

Süt

Protein, kalsiyum, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin yönünden zengin olan süt kilo alımına katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle de vücutta kas kütlesini arttırmaya destek olduğu için kilo almak isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken gıdaların başında gelmektedir. Süt çok mühim bir protein kaynağı olduğu için yemek eşliğinde yahut spor önce yahut ardından günde 2 bardak süt içmelisiniz.

Patates

Patates ve mısır gibi besinlerde nişasta oranı yüksek olduğu için kalorileri yüksektir. Bundan dolayı de bu gıdaları tüketerek bi hayli hızlı kilo alabilirsiniz.  Bu gıdaların fiyat aralıkları da uygun olduğu için kilo almak için iyi seçenekledir. Patates sahip olduğu karbonhidrat aracılığıyla vücuttaki kas glikojen depolarını da arttırmaktadır.”

Kilo Alma Diyeti Diyetisyen Dilara Koçak ve Diyetisyen Ender Saraç’danTıklayınız

1 Ayda 15 Kilo Nasıl Alınır Ucuz Ve Kolay Kilo Alma Diyeti Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu