Sağlık

En Az Yedi Saat Uyku

Uzmanların dediğine göre, bağışıklık sistemimiz en az 7 saat uykuya ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden uyku düzenimiz, yattığımız ve kalktığımız saat çok önemli. Hormonlarımızda biyolojik saatimize bağlı olarak çalıştığı için en geç saat 23,00 civarlarında uyumamız gerekiyor. Aynı zamanda yatış saatimizin hep aynı civarlarda olması çok önemli. 23,00 civarlarında uyumamız çok önemlidir. Çünkü 23,00 – 01,00 arası safrakesemizden salgılanan toksinlerin uyumadığımız takdirde karaciğer tarafından emilimi ne yazık ki yapılamıyor.
Rahat ve kesintisiz bir uyku çekmemiz için uyumadan 2 saat önce sıvı alımını durdurmalıyız. Bunun yanı sıra uyumadan önce tuvalete gitmemizde kesintisiz bir şekilde uyumamıza yardımcı olmaktadır.
Uyku düzeninizi oturmanız ve güne en az 7 saat uyumanız kilonuzu korumanız içinde çok önemli bir faktördür. Gece çok geç yatmak kilo alımına sebep olabilir. Genellikle vücudumuz gece biz uyurken yağ yakımı yapar. Bu sayede daha rahat bir şekilde kilo verilir. Özellikle kilo sorunu olmak isteyenler ve kilo vermek isteyenler gece uykularına önem göstermeli ve uyumadan önce hiçbir şey yiyip içmemelidir. Uyumadan önce yemek yerseniz vücudunuz yediğiniz yemekleri yakacağı için yağ yakı yapmaz ve kilo veremezsiniz.
Gün içerisinde dinç olabilmeniz içinde uyku çok önemlidir. Araştırmalar, gece uykusunun günün diğer vakitlerinde yapılan uykuya göre %300 daha faydalı olduğunu belirtmektedir. Bu yüzden gece güzel ve kesintisiz bir uyku gün boyu dinç olmanızı sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu