Hamilelik

Emzirme Döneminde Hamilelik

Emzirme Döneminde Hamilelik

 

Anne olmak her kadın için çok özel ve yeni bir durumdur. Artık hayatın farklı bir boyutuna girilir ve bu anlamda yaşam standartları değişiklik göstermeye başlar.

Anne adayları birçok tecrübeyi yaşayarak öğrenseler de, hala şehir efsanelerinden etkilenme durumu bulunmaktadır. Bu efsanelerden biri olan emzirirken hamile kalınmaz fikri, antik çağlardan beri gebelikten korunma yöntemi olarak kullanılmıştır. Gebelikten sonra belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmediği ve adet görülmediği için, böyle bir inanca kapılan çiftler, emzirirken hamile kalma durumuyla yüz yüze gelebilirler.

Gebelikten korunma yolu olarak emzirme dönemini kullanmak risklidir. Çünkü bebeğin tam olarak anne sütüyle beslenmesi, 6 aylıktan küçük olması ve adet kanamalarının başlamamış olması durumunda gebelikten korumaktadır.

Emzirirken Hamile Kalınırsa Ne Olur?

 

Emzirirken hamile kalındığında, emzirmenin en kısa sürede kesilmesi gerekmektedir. Erken doğum riskini arttıran bu durum, bebeğin beslenmesi ve gelişimini etkilememesi için kısa sürede düzeltilmelidir.

Kadınlar emzirirken hamile kalmak durumunda daha yorucu bir sürece girerler. Bu süreçte annenin hamilelik nedeniyle çabuk yorulması, bebeğin doğmasıyla birlikte, iki bebeğe de zaman ayıramaması gibi durumlar yaşaması oldukça sık karşılaşılan durumlardır.

Emziren annelerin düşük riski, erken doğum gibi birçok risk söz konusu değilse emzirmeyi doğum sonuna kadar sürdürebilmelerini mümkün kılmaktadır. Tıpta her iki bebeğin de aynı anda emzirilmesi, Tandem Nursing olarak adlandırılır.

Emzirme Döneminde Hamilelik

Emziren Annelerin Hamile Kalmaları Durumunda Beslenme

 

Emziren anneler için hamilelik söz konusu olduğunda, beslenme en önemli faktördür. Hem emzirilen bebeğin, hem de karındaki bebeğin sağlıklı beslenmesi için annenin  mutlaka bir beslenme danışmanına danışması gerekmektedir.

Kontrolsüz bir şekilde kilo alımının engellenmesi, sağlıklı bir hamilelik yaşanması için oldukça önemlidir. Bu nedenle gebelik durumunda her zaman ihtiyaç duyacağınız enerji ve sağlıklı görünüm için beslenmenin önemini anlamanız gerekmektedir.

Tükenmiş Anne Sendromu

 

Annelerin iş ve ev hayatında yoğun bir derecede çalışması hem bedensel hem de psikolojik olarak yıpranmalarına neden olur.

Eşlerle yaşanan gerginlikler, sürekli annenin bebek bakımıyla ilgilenmesi birçok soruna neden olacağından anneler tükenmiş anne sendromu yaşayabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu