Bebek ve Çocuk

Emzirirken saç boyasam bebeğe zarar verir mi, emzirirken saç boyatabilir miyim?

Emzirirken saç boyatılır mı, emziren anneler perma yaptırabilir mi?

Burada asıl sorulması gereken soru ise; emziren annenin saç bayaması ile boyanın bebeğe geçme ihtimalinin olup olmadığıdır. Doktorlar bu konuda saç boyamanın bebeğe zarar verebileceğini dile getiriyor. Çoğu uzman ise emzirme dönemlerinde özellikle ilk 6 aylık süreçte saçın boyanmaması gerektiğini, sonraki dönemlerde ise kimyasal saç boyaları yerine kına gibi bitkisel boyaların tercih edilmesi gerektiğini bildirmektedir.

Emzirirken saç boyanır mı, emziren anne saç boyatabilir mi?

Hamilelik dönemlerinde kendi bakımlarınızdan ödün vermiş olabilirsiniz. Hamilelik haftaları sürecinde kendinize yapamadığınız bakımı, gösteremediğiniz ilgiyi bir an önce başlamayı düşünüyor olabilirsiniz ama maalesef bu sakıncalı bir durumdur. Biraz daha sabırlı olmalısınız.

Bebek doğduktan sonraki 6 ay saç boyası tavsiye edilmemektedir. Saç boyasının zararlı olmadığını, derinin altına geçemediğini söyleyen doktorlarda mevcuttur. Organik boyalarda bebeğe zarar gelmeyeceğini savunmaktadırlar. Doğal boyalar zararsızdır denilmektedir.

Ancak ciddiye alınması gereken konu ise zarar vereceğini söyleyenlerdir. Zararı olacağını düşünenler ise; kullanılan kimyasalların ciltten bebeğe geçebilme ihtimalidir. Emzirirken az miktar olsa bile bu miktarın sütten bebeğe geçme olasılığıdır.

Yine boyanan saçtaki kokunun bebeğe nefes yolu ile geçme durumu da göz önüne alınmalıdır. Temasın çok olduğu, emzirilirken veya oynaşırken bebeğe etki edebileceği, bebeğin saçınızı ağzına alabileceği, saçınızı koklayabileceği ihtimalleri ile etki edebileceği ihtimalleri bildirilmektedir.

Sonuç olarak;

Saça perma yaptırmak, dip boyası yaptırmak, saçı boyatmak gibi kimyasal içeriklerin temasla (cilt yoluyla) kana karışma ihtimali, süte geçme ihtimali ve nefes yoluyla bebeği etkileme durumu söz konusudur.

Bazı doktorlar ise doğal boyaların (kına gibi) veya organik boyaların kana ve süte geçmediğini belirtilerek kullanılmasında sakınca görmemektedirler.

Sonuca gelmeye kalkarsak birçok doktor zararlı derken bazı doktorlar zararsız demektedir. Böyle kararsız kaldığınız durumlarda ise kendi doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır. Eğer güven vermiyorsa bir başka doktora sormanızda da fayda var.

Kendi başınıza karar vererek dip boyam geldi, saçların çok yıprandı, renginden sıkıldım, yeni saç rengim olsun gibi yöntemlere kendi iradenizle başvurmayın. Zararının olmayacağı doktorunuz tarafından belirtiliyorsa istediğiniz yöntemle saçınıza bakım veya boya yapabilirsiniz.

Buradaki bilgileride gözden geçirin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu