Bebek ve Çocuk

Emzirirken oruç tutmak sütü azaltır mı, emziren anne oruç tutabilir mi

Emziren anneler nasıl oruç tutar, emziren anneler sahuda ne yemeli?

Emziren annelerin oruç tutma isteği dini inanışlar gereği gayet normaldir. Emziren anneler için dinen oruç tutma zorunluluğu yoktur, eğer zor geliyorsa çocuk emziren hanımlar izinlidir. Oruç tutmayan ennelerinse yemeklerini başkalarının gözü önünde değide biraz gizleyerek yemeleri gerekmektedir. Tıpkı hasta ve seferi olanlar gibidir. Çocuk emzirme sürelerinin bitiminde ise kaza edebilirler. Kaza için kış ayları yani kısa günler daha avantajlı olacaktır.

Emzirirken oruç tutulur mu, emzirirken oruç tutmanın zararı var mı?

Doktoru eğer oruç tutmasında bir sakınca, bebeğe zararı olacak bir durum görmüyorsa beslenmesi düzenli ve yönergelere uyduğu takdirde oruç tutmasında sakınca yoktur. Eğer hipertansiyon, kalp hastalıkları, şeker (diyabet) gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuzun belirleyeceği  tavsiyeler doğrultusunda oruç tutmalısınız.

Oruç tutan annenin sütü bozulur mu, oruç tutan annenin sütünün değeri gider mi?

Buradaki önemli olan soru; emrizen annenin oruç tutması bebeğin gelişimini etkiler mi? 2006 yılında bu konuda bir araştırma yapılmış bu araştırma (Ankara Hacettepe Üniversitesi) sonucuna bağlı olarak anne sütünde ne gibi etkiler gösterildiğine bakılmış. Oruç bittikten sonra (Ramazan sonu) 21 gönüllü anneden süt örnekleri alınarak incelenmiş ve sonucunda makro besin değerinde olumsuzluğa rastlanılmamış ayrıca bebeğin geşimini etkileyecek bir durum bulunamamıştır.

Emziren anneler oruç tutarken nasıl beslenmelidir?

Emzirme dönemlerinde oruç tutuyorsanız biraz daha dikkatli olmalısınız. Lifli yiyecekler tüketmeye özen göstermeli, meyveler ve sebzeler sofradan eksik olmamalıdır. Beslenmede tavuk eti, kırmızı et, yumurda, süt ve süt ürünleri alınarak protein depolanmalıdır. Hem açlığı önlemek hemde yavaş sindirilerek doyurucu besinlerdir. Kan şekerinizde ayrıca dengede tutulur.

Sahurda sıvı alımı bol olmalıdır. İftarda ve sahur vakitlerinde saatte 1-2 bardak su içilmeye özen gösterilemlidir. Böylece yaz aylarında oluşabilecek dehidrasyon önlenmiş olacaktır.

Lifli gıdalar için beslenmenize, meyveler, sebzeler, kuru baklagiller, kuru meyverler ve tahıılı ürünler ekleyebilirsiniz.

Akşamdan yiyerek oruca başlamayın. Sahura muhakkak kalkılmalıdır.

Çok şekeri olan, yağlı ve yağda kızartmalar, susamanıza neden olacabilecek tatlılar yemeyin. Süt ve meyveli tatlılar daha fazla yarara sağlar. Böylece süt artırılabilir.

Sahura kadar günlük 3 litreye yakın su içmelisiniz.

Emziren anneler için faydalı diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu