Bebek ve Çocuk

Emzirirken memede ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik, sertlik, sızı neden olurEmziren annelerde meme sorunları, emzirirken göğüslerde farklılaşma

Emzirirken memenin ağrıması, Emzirirken memenin sızlaması, Emzirirken memenin şişmesi, Emzirirken memenin kızarması, Emzirirken memenin kızarması gibi sorunlar yaşanabilir. Emziren anneler için göğüzlerde ağrı, sertlik, kitle, sızı, şişme, acıma, kızarıklık gibi durumlar için bu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Emziren annelerde göğüste ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik, sertlik, sızı neden olur

Bebeğinizi emzirirken göğüste ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik, sertlik, sızı, sancı, acı duyuyorsanı şu sebeplerden dolayı olabilir;

 1. Meme iltihabı (Mastit olarak adlaandırılır)
 2. Mantar olabilir
 3. Göğüslerde sütün fazla birikmesi ve şişme olabilir (Süt kanalları sütle tıkanabilir).
 4. Emziren annenin hamile kalması
 5. Memede apse olması
 6. Süt kanalının tıkanması
 7. Meme başındaki çatlama
 8. Sütün aşırı geliyor olması
 9. Düzensiz ve yanlış emzirmeler

Emzirirken göğüste ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik, sertlik, sızı nasıl geçer?

Memede oluşan bu tür sorunları doktor görmelidir. Doktorun tetekikleri sonucu sebep olan faktör belirlenerek eğer enfeksiyon neden olmuşsa antibiyotik ile geçer.

Göğüste ağrı, kızarıklık, yanma, şişlik, sertlik, sızı için evde neler yapılabilir?

 1. Memeye sıcak kompres uygulamak rahatlatır. Sıcak su torbasını emzirmeden 10 dakika önce göğsünüzde tutun. Sıcak su ile bir bezi ıslatarak sıkıp tutabilirsiniz.
 2. Göğüslerde fazla olan sütünüzü sağın. Şişliğin verdiği ağrılar geçer. Pompa veya elinizle sağıp sütünüzü dolapta bekletebilirsiniz.
 3. Meme ucu çatlakları varsa sütünüzden damlatın. Emzirmeden önce süt damlalarınızdan meme başınıza sürün. Emzirdikten sonra sütü tekrar sürüp sütle birlikte kurusun.
 4. Tatlı badem yağı, zeyinyağı ve hindistancevizi yağı ile meme uçlarına masaj yapın. Yağı kullanmadan önce cezvede ılıtarak kullanın. Emzirmeden önce su ile yıkayıp temizleyin.
 5. Soğuk kompres yapmak göğüslerinizi rahatlatabilir. Dolaptan buz küplerini biz beze sarıp göğüslerde gezdirerek rahatlatabilirsiniz. Sert memelerin yumuşamasını sağlayacaktır.
 6. Papatya çayı poşetini 10 dakika kadar sıcak suda tutun. Sudan çıkan poşetleri sıkın ve memelerde bekletin.
 7. Meme kanallarındaki tıkanıklık için beyaz lahanayı sütyenler meme arasına koyup 1-2 saatte bir değiştirin. Çekecektir ve kanalların açılmasına yardım edecektir.

Emziren anneler göğüslerin rahatlığı için şunları yapmalı;

 • Dar giysiler giymemeli, dinlenmeye özen göstermeli.
 • Memeleri sırayla emzirmeli sık sık bebeği emzirmeli. Memeleri boşaltmanız için önemlidir. 2-3 saat bir gece bile emzirin.
 • Emzirme öncesi ve sonrası meme masajı yapın.
 • Destekleyici sütyen kullanın. Pamuklu olsun.
 • Emzirme pozisyonları ve bebeğe memeyi tam yerleştirme konusunda bilgiler alın.

Buradaki bilgileride gözden geçirin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir