Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Emzirirken acı yedim, emziren anne acı yiyebilir mi

Emzirirken acı yedim, emziren anne acı yiyebilir mi

Emzirirken acı yemek zararlı mı, emzirirken acı yemenin bebeğe zararı var mı?

Emziren annelerin acı yemesinin kendilerine de zarar vardır. Acı yedikten sonra makatta yanma, makatta kaşıntı yani dışkılama (kaka) yaparken yanma, karın duruldaması, karın ağrısı, ishal gibi durumları yaşayabilirsiniz. Özellikle acı biber yemekte daha fazla olacağı gibi, acılı çiğköfte, lahmacun gibi yiyeceklerde de yaşanabilir.

Acıyı özellike doğu bölgelerinde daha çok seviyoruz ama acı yemek süte geçer mi bebeğe zararı olur mu bilmekte fayda var. Eğer acı yer ve hatta aşırıya kaçıyorsanız bebeğinizde gaz, huzusuzlanma ve kolik gibi sorunlar oluşabilir.

Emziren annelerin baharatlı yemesi, pul biber, kırmızı acı biber, acılı turşu, acı biber turşusu, acı biber suyu ve yağlı besinler yemesi risk oluşturur. Bebeğe geçtiğinde ise bebekte anlamsız ağlamalar görülebilir.

Acı yemenin bebeğe zararları

Emziren annenin acı yemesi bebekte gaz yapar, karın ağrısı yapar, yanma yapar, pişik yapar, sütün tadını bozar, sütü acı yapar, bebekte kusma yapabilir. Acılı gıda yediğinizde bebekte en çok huzursuzluk görülür.

Emziren annelerde yemek borusunu tahriş edebileceği gibi mide ekşimeside yapacaktır. Acı sindirimi zor besinler arasındadır.

Anne sütünün tadını bozan besinler ise sıkça şunlardır;

  • Acı biber
  • acı baharatlar
  • kuru baklagiller
  • soğan
  • sarımsak
  • brokoli
  • karnabahar
  • hazır meyve suları

Sağlık Bakanlığı tarafından anne sütünün tadını değiştirdiğine dair broşür olarak yayınlanmıştır. Bu besinlerden sonra bebek annesini emmek sistemeyebilir sütü reddedebilir. Aynı şekilde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu acılı yiyeceklerin anne sütünden bebeğe geçtiğini ve çocukta huzursuzluk yaptığını söylemektedir.
Acılı beslenen anneler bebeğin reflüsünü arttırabilir. Aynı şekilde anneninde mide sorunları yaşamasına neden olabileceği gibi. Emzirme dönemlerinde acılı baharatlar, acılı ezme, acı biber ve turşuları tavsiye edilmemektedir.

Bebek sütte tat bozukluğu aldığında memeyi istemeyebilir ve yeterince beslenmesinin önüne geçebilir. Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebeklerde bu tür risklere girerek bebeğin sütü istememesine neden olmayın. Azcık sabredin ileride canınız çektiğinde yiyebilirsiniz. Tadımlıklarda pek sorun olmayabilir ancak oturup yerseniz sütten bebeğe aktarılacaktır.

Emziren anneler için faydalı diğer bilgiler

] }
Henüz Yorum Yok