Bebek ve Çocuk

Emziren anneler hangi ağrı kesicileri kullanabilir, emziren annelerin kullanabileceği soğuk algınlığı ilaçları

Emziren anneler için grip ilaçları, emziren anneler nezle ilaçları, emziren anneler soğuk algınlığı

Emzirirken hangi ilaçların içilebileceğini biliyor musunuz? Emziren anneler hangi ilaçları içebilir? Normalde rahatsızlandığımızda kullandığımız ilaçlar; Nurofen, Minoset, Parol, Apranax, Aprol, Grip ilaçları, Aspirin, Gripin, Aksef iğne, Rinogest, Theraflu, Cabral, Arveles, Suprafen, Benical, Dolorex ve Tarol gibi ilaçlar kullanıyoruz. Bu ilaçları emzirme döneminde kullanarak bebeğe geçirmek doğru mu?

Emzirirken hangi ilaçlar kullanılabilir?

Not: Burada kullanılan bilgiler ilaç kullanmanıza tavsiye, öneri veya tedavi şekli önerisi değildir. Doktorunuza sormadan hiçbir ilacı, hapı, şurubu kullanmayın. İlaçlarda bebeğe yan etkiler olabilir. Aldığınız ilaçlar sütünüzle beraber bebeğe geçeceğinden doktorunuz karar vermelidir.

Emzirirken annelerin ağrı kesici olarak Nurofen, Minoset, Parol, Tamol, Apranax ve Aprol gibi ağrı kesicilerin kullanılabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Emziren annelerin yine sıkça tercih ettikleri ilaçlar arasında asist plus sase, nurofen cold&flu, andorex spray ve zinco gibi ilaçlar vardır. Sütle beraber bu ilaçlar bebeğe geçebilir ama zararının olmayacağı belirtilmektedir.

Emziren anneler için diğer bir tavsiye ise Dolorex yerine Dolven şurubunu sabah akşam 2 ölçek yetişkinlere göre ayarlayarak içmek tavsiye edilmektedir.

Aksef iğne, rinogest, cabral, arveles, maksifor suprafen emzirirken içilebilecek ilaçlardandır.

Emzirirken içilmemesi gereken ilaçlar

Benical ve dolorex kullanılmaz. Bu ulaçlar tavsiye edilmemektedir. Dolven şurup içilebilir.

Emziren anne aspirin içebilir mi? Emziren anneler için aspirin içilmemelidir.  Eğer ilaç kullanımı gerekiyorsa Parasetamol (asetaminofen) ya da ibuprofen tercih edilebilir.

Emen bebeği olan annelerin bazen daflon tablet ve bekunis draje ilaçları kullanmaları gerekebilir ancak bu ilaçlar emzirme dönemlerinde tavsiye edilmemektedir.

Emziren anneler için katarin forteKatarin forte psödoefedrin HCL içeriği yüzünden bebeğe geçer. Kullanırsanız 3 ay altındaki bebeklerde sinirlilik ve huysuzluk oluşabilir.

Theraflu emziren anneler için yine bebeğe geçeceğinden içilmemesi gerekenler listesindedir.

Gripin yine doktorlar tarafından emziren anneler için önerilmez. Bu tür ilaçlar sütten bebeğe geçtiğinden zararlı olabilir. Minoset, parol, tamol gibi parasetamol içerikli ilaçlar içilmelidir.

Not: Burada belirtilen ilaçların haricinde birçok ilaç vardır. Bilgilendirme amaçlı olarak en çok kullanılan ilaçları belirttik. Bu ve benzeri ilaçlar gebelik, emzirme gibi durumlarda sadece doktorun onayı ile alınmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler bebeğinize zarar verebilir.

Emziren anneler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu