Bebek ve Çocuk

Emziren anne lazer epilasyon yaptırabilir mi, emzirirken lazer epilasyon yapılır mı?

Emziren anneler lazer epilayson yaptırabilir mi, emzirirken lazer epilasyon yapılır mı?

Doğumdan sonra emziren anneler istenmeyen tüyler için lazer epilasyon kullanabilir mi, lazer epilasyon güvenli mi, lazere epilasyonun bebeğe zararı var mı? Bu sorular kadınlar için merak edilenlerdir. Emzirme döneminde epilasyon için bu yazımızdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Emziren anneler lazer epilasyon yapırabilir mi, lazer epilasyonun sakıncası var mı?

Uzmanlar emzirme dönemlerinde tüy alma yöntemi olarak lazer epilasyon tercih etmelerinde sakınca olmadığını söylemektedir. Lazer ışınları yüzünden süt ve kana geçme durumu olmamaktadır.

Lazer ışıkları ışın değil ışık olduğundan zararlı değildir. Tıpkı güneşin ultraviyole ışınlarının yoğunlaşmış hali gibidir. Yani güneşten ışık alan annenin sütünün zarar görmeyeceği gibi lazer epilasyonda da kadına bir zararı yoktur.

Kıllar kadınlar için önemli sorundur. Bu dönemde ise tüylerin alınırken meydana gelen ışık yüzünden kana veya süte etki ederek bebeğe zarar verip vermeyeceği endişe yaratabilir. Hamilelik bitimiyle birlikte hormonel değişimlerde artık kaybolmuştur. Bu dönemler ise  melanin pigmenti artışı ile kılların çoğalması meydana gelebilir.

Lazer epilasyondan önce lokal anestezi uygulanırsa cilt emerek anne sütüne geçirebilir. Bu durum sakıncalıdır. Emzirenlerin 6. aydan sonra lazer epilasyon yapmaladı daha yerinde olabilir.

Lazer epilasyonda uygulanan ışık sadece kıl köklerine kadar gider.

Sonuç olarak;

Emzirme döneminde epilasyonun bebek açısında süte zararı bulunmakmaktadır. Ancak burada dikkate alınması gereken noktalardan biri de, hamilelikten lohusalığa geçişteki hormonel değişimlerdir. Hassaslaşan cilt ışıklardan zarar görebilir. Normalde zararı olmayan leke riski az olan bu durum hormonlar yüzünden etki yaratabilir. Uygulama yapılmadan önce durumunuz hakkında uzmanla görüşmek doğabilecek herhangi bir sorunun önüne geçerek aynı zamanda epilasyonun daha yararlı olmasını sağlayabilir.

Not: Emzirirken baş vuracağınız tüm yöntemler ve ilaç alımları doktor onayı ile olmalıdır.

Emziren anneler için faydalı diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu