Bebek ve Çocuk

Emziren anne kuru fasulye ne zaman yemeli, bebekte gaz yapar mı?

Emziren anne kuru farulye yerse bebekte gaz yapar mı?

Emziren anneler için kuru fasulyenin önemi: Kuru fasülye yemeği bilindiği üzere gaz yapıcıdır. Bu özelliği yüzünden bu gıdadan da uzak durmak yanlış olacaktır. Dikkat edilerek yenilebilir ve bazı durumları göz önüne almalısınız.

Öncelikle şu sorunun cevabını öğrenelim;

Emzirirken kuru fasulye gaz yaparmi

Emzirirken kuru fasulye yenir mi?

Maalesef gaz yapar. Dikkatli tüketmelisiniz. Kuru fasülye yemeği yapacak ve canınız çok çektiyse bebekte gaz yapmaması için veya çok az gaz yapmasını sağlamak için bazı noktalar önemlidir. Örneğin suya bırakacağınız kuru fasülyenin uzun süreli beklemezi gaz etkisini azaltacaktır. Emziren anneler bu konuda biraz daha dikkat ederek, nasıl olsa düdüklü tencerede kısa sürede pişer ve fazla ıslatmaya gerek yok dememelidir. Kuru fasulyeyi akşamdan suya koymak ve en az 10 saat gibi suyun içerisinde bekletmeniz gerekecektir.

Pişirme esnasında yemeğin üzerindeki köpükleri mutlaka alın ve bunu pişene kadar denetleyin.

Emziren anneler ne zaman kuru fasulye yiyebilir mi

Emzirirken kuru fasulye gaz yaparmi?

Emziren anne kuru fasulye ne zaman yemeli, bebekte gaz yapar mı?
Bebek emziren anne

Emziren anneler için kuru fasulye yemeği dikkat edilerek yenilebilirler listesindedir. Yukarıda pişirme biçimini anlattığımız detayları uygulayarak bir başka uygulama daha yapabilirsiniz.

Not: Bu yöntem kimyon ve kuru fasulye yemeği birleşimidir. Ancak bu konuda dikkat edin. Çoğu kadının uyguladığı bu yöntem kuru fasulye ile birlikte kimyon alındığında bebekte gaz yapmadığı veya çok az gaz oluştuğu yönündedir.

Emzirme dönemlerinde bu yöntemleri kullanarak aşırıya kaçmadan yemenizde sakınca yoktur.

Bebekte gaz olursa ne yapmalı, gaz nasıl çıkarılır?

Bebekte gaz oluşabilir. Bu gaz sadece kuru fasulye ile meydana gelmez aynı zamanda süt ile birlikte alınan havanın oluşturduğu bir durumdur. Bebekten bu gaz çıkarılmaz ise ağrılar ve bebekte sancılar oluşabilir ve bebeğiniz ağlayabilir.

Gazı nasıl çıkarmalısınız?

Bebekten gaz çıkarmak için en iyi yöntem sırtını sıvazlamakla olur. Çoğu kadın bebekteki sancı yüzünden doktora bebeğin hasta oluşu düşünülerek teslim edilir ve hemşirenin bebeğin gazını alarak teslim edilmesi ile son bulur.

Bebeğin gazını almak için; kucağınıza alın, başını omzunuza yaslayın, sırtını hafif bastırarak ovalayın ve pıt pıt olarak hafif şekilde vurun gazının çıktığını ve bebeğin rahatladığını görerek bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaksınız.

Hangi besinler emziren annelerden bebeğe gaz geçmesine neden olur?

Emziren anneler için şu gıdalar bebekte gaz oluşmasına neden olabilir bunlar;

 • Kuru fasülye,
 • Nohut,
 • Barbunya,
 • Kereviz,
 • Enginar,
 • Karnabahar,
 • Pırasa,
 • Brokoli,
 • Lahana,
 • Portakal,
 • Kavun
 • Kiraz gibi besinler gaz yapabilir.

Hatırlatma notu: Bebeği emzirirken uygun pozisyonda tutmaz ve meme başını bebeğin ağzına tam yerleştiremezseniz, bebekte daha fazla hava yutmasına ve doğal olarak daha fazla gaz oluşmasına sebep olabilirsiniz. Dikkat etmenizde fayda var!

Burada bulunan bilgiler tedavi amaçlı kullanılamaz. Doktorunuzla görüşerek uygulamalısınız.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu