Bebek ve Çocuk

Emziren anne Cefaks, Aqumentin, Roxin, Pyoloseptyl kap, Cipro, Purunol kullanabilir mi

Emziren anneler idrar yolu enfeksiyonları için hangi antibiyotik ilaçları içebilir?

Emziren annelerin idrar yolu enfeksiyonu sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Enfeksiyon olduğunda anneler Emziriken Cefaks, Aqumentin, Roxin, Pyoloseptyl kap, Cipro, Purunol gibi antibiyotikler alır. Peki hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini ve doktorlarlar tarafından önerilen antibiyotik ilaçların hangisi olduğunu biliyor musunuz.

Hastalara göre doktorların önerdiği veya önermediği antibiyotikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Not: Antibiyotik ilaçlar emzirme dönemlerinde kendi başlarına karar vererek alabilecekleri ilaçlar değildir. Doktorunuzun kontrolleri sonrasında reçete edeceği ilaçlardır. Kendi kendinize bu ilaçlara karar vererek almayın. Antibiyotikler anne sütünden bebeğe geçebileceği için zararlı olabilir.

Emzirme dönemlerinde hamilelere Cafaks 500 mg antibiyotik verilebiliyor ve kullanılabiliyor. Doktor onayı ile alınması ve kullanılması gerekmektedir.

Emziren nneler için yine aqumentin 1000 mg antibiyotik kullanılımı önerilebiliyor ve doktor onayı ile kullanılabilir.

Emziren anne için Roxin 750 mg antibiyotik doktorlar tarafından kinolon grubunda olanlar önerilmeyebiliyor. Etkin madde değiştirilerek kullanılması gerektiğini bildiren doktorlar bulunmaktadır. Doktorunuzla görüşerek karar verebilirsiniz.

Eğer cipro antibiyotik kullanıyorsanız. İlaç bırakıldıktan 2 gün sonra bebek emzirilebileceği yine önerilenler arasındadır. İlacı bıraktıktan 2 gün bekleyip emzirmeye devam edin. Cipro tavsiye edilenler arasında değildir. Doktorunuz uygun görüyorsa durum değişebilir.

Pyoloseptyl kap., Purunol ilaçlar önerildiyse kullanılabilir. Önerilmediyse kendi durumunuza göre karar vermeyin.

Not: İlaçların hiçbiri emziren hastanın kendi başına karar verebileceği antibiyotikler değildir. Antibiyotikler doktor tarafından belirlediği süre ve dozda kullanılmalıdır.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu