Psikoloji

Empati ve Sempati Farklıdır

Empati ve Sempati Farklıdır

Kişiler arası iletişimin giderek zorlaştığı günümüzde bu konuyla ilgili kavramlar da artıyor. Sanki insanlara daha iyi ilişkiler kurmanın yollarını psikologlar bulmaya çalışıyorlar. Empati yapmak veya eşduyu da bu yeni kavramlardan biri. Aslında yeni değil ama günümüzde çok kullanılmaya başlandı. Bu bizim eskiden beri kullandığımız sempati kavramından oldukça farklı.

Çeşitli dillerde empati başkasının ayakkabılarını giyerek düşünmek gibi açıklanıyor. Yani kendinizi karşıdakinin yerine koyup onun gibi düşünmeye çalışıyorsunuz. Böylece onun o hareketi neden yaptığını veya onun neden öyle düşündüğünü daha iyi anlayabiliyorsunuz. Bu açıklamalara dayanarak bütün herkesin hatta ulusça hepimizin empatiye çok ihtiyacımızın olduğunu söyleyebiliriz.

Empati ve Sempati Farklıdır

Empati Doğuştan Gelen Bir Özellik midir?

Sempati kişilere güler yüzle, anlayışla yaklaşmaya çalışmak. Haklısın, seninle aynı fikirdeyim cümlesi sempati ne demek sorusuna örnek verebilir. Böylece kendi fikrinizi karşıdaki insanın fikri ile bağdaştırmış oluyorsunuz. Oysa empati onu anlamaya çalışmaktır.

Psikologlar empatinin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ama zamanla kaybolduğunu söylüyorlar. Sorular sormak, yavaş hareket etmek, acele yargılara varmamak, geçmişten ders almak, artık çok kullanılır olan bir ifadeyle olayları akışına bırakmak empati kabiliyetini unutmamak için gerekli. Uzak doğu toplumlarında iç içe anlamı çağrıştıran empati çoğumuzun yapamadığı bir şey, çünkü herkesin kendi evreni ne yazık ki birinci sırada geliyor. Empati nedir kısaca düşünüp biraz daha anlamaya çalışınca beraberinde gelenler işbirliği, anlayış ve üretim olacak ama zor iş.

Empati Senin Yerinde Olsam Demek Değildir

Empati kurmak nedir sorusuna verilen yanıt karşıdakine hak vermek de değil. Veya en kötüsü senin yerinde olsaydım böyle yapardım diye öğütler vermek hiç değil. Böyle söylenince çoğu kez karşıdan çok daha ters tepkiler alınabilir. Empati kurmak örneğin ev işi yapmaktan yorgun düşmüş eşinize ellerine sağlık, sana yardım da edemedik, yoruldun deyip kendinizi üç beş saniye süre onun yerine koymak ve onun gibi hissedebilmektir. Ya da okulda başarısız olmuş çocuğunuzun karşısında onu teselli etmek yerine kendi başarısızlıklarınızı hatırlayıp veya örnek verip onu anladığınızı göstermektir. Teselli etmeye çalışmak çocukta anlaşılmadığını düşündürebilir. Örnekler çoğaltılabilir ve böylece iletişimde empati nedir sorusu ile birlikte gelecek uygulamaların ilişkilerde nasıl bir kilit davranış olacağı ortaya çok daha iyi çıkar. Empati yapmak zordur, belli bir kişisel olgunluğu ve kabullenmeyi gerektirir, bu da çoğu kişinin hiç sahip olmadığı özelliklerdir. Toplumsal şiddetin artması bunun en büyük ispatıdır.

 

Telepati de Çok Farklıdır

Parapsikoloji ile uğraşanların çok sevdiği bir kavram olan telepati empatiden tümüyle farklı. Empat özelliğinde düşünce veya imaj aktarımı olmaz. Burada bahsedilen kişiler arası iletişimdir, ikizlerde veya anne ile yavru arasında zaman zaman görülen telepatik olaylar konu dışıdır.

Bu arada çok satan kitaplar listesinde geçen yıllarda görülen Adam Fawer’ın Empati adlı romanı da konuyu ele alış biçimi ve hikayesi ile çok dikkat çekicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu