Bebek ve Çocuk

Emmek istemeyen bebek nasıl emzirilir, bebeğim emmek istemiyor ne yapmalıyım

Emmek istemeyen bebek için ne yapılır, bebek neden emmez, bebeğim emmek istemiyor

Anne sütünün önemini anlatmaya gerek yok. Bebeğin tüm ihtiyacını özellikle 6 ay boyunca başka hiçbir gıda almadan sadece anne sütü karşılar. Bu dönemlerde emmeyen bebek için annelerin yakındığı bebeğim emmiyor ne yapmam lazım sözcüğüdür. Bebeklerde emme sorunu en fazla 2 aylık, 3 aylık ve 4 aylık bebeklerde sıkça karşılaşılır. Bu aylarda özellikle bebeklerde emme isteksizliği, emmeyi reddetme gibi durumlar söz konusudur.

Bebekler neden emmez, bebeğin emmeme nedenleri nelerdir?

  • Eğer bebeğin ağzında pamukçuk gibi beyaz renk yaralar varsa bebek emmez, emmek istemez.
  • Özellikle kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ve diğer bebeklerde kulaklarda iltihaplanmalar varsa bebek emmez.
  • Diş çıkardığı dönemlerde bebeklerde emme isteği olmaz.
  • Biberona alıştırılan bebeklerde emme güçlüğü çekilir.
  • Bebekte mide sorunu varsa reflü gibi rahatsızlıklarda bebek emmez.
  • Bebeğin ağzına birden bire dolduracak kadar süt gelmesi bebeği ürkütür bebek emmekten korkar.
  • Nefes almasına engel olan burun tıkanıklığı gibi solunum yollarında rahatsızlıklar varsa bebek emme güçlüğü çeker ve emmek istemez.
  • Bebeğe sütün az geliyor olması emme güçlüğü yaratır ve bebek emmekten yorulur emzirilmek istemez.
  • Annenin sütün tadında değişimler yaratan yiyecekler yemesi ile bozulan süt tadı yüzünden bebek emmeyi reddeder. Yeni bir gebelik daha oluştuysa sütün tadında bozulma olabilir.

Bebeğim emmek istemiyor ne yapmalıyım

Ek takviyeler yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Özellikle küçük bebekler için. Yapmanız gereken şunlardır; Sütünüzü sağın kaşıkla içirin. Ağlama fazlalaşıyorsa her ağlamasında memeyi ağzına verin. Beslenmeye dikkat etmeli ve bolca dinlenmelisiniz. Emmeyi reddeden bebek tekrar emer mi? Ever tekrar emmesi bu şekilde sağlanır.

Bebek emmeyi reddediyorsa;

Eğer bebeğe memeyi tekrar alıştıramıyorsanız muayeneye götürülüp sorunun kaynağı bulunmalıdır. Diğer durumlarda süt sağılarak bebek eski alışkanlığına tekrar döndürülebilir. Kaşıkla güçlük çekiyorsanız sağılan süt biberonla verilebilir. Son çare ise mama verilmesidir ancak buna doktor karar vermelidir.

Diş çıkarma aylarında bebek gündüzleri pek fazla emmek istemez, geceleri daha kolay emzirilir. Ek gıda dönemlerinde oluşan bu durumda ne kadar emzirebiliyorsanız o kadar emzirmelisiniz.

Bebek neden emmek istemez?

Yukarıda belirtilenlerin haricinde bebeğe erken dönemde mama, devam sütü gibi alışkanlıkları kazandırmak bebekte emme isteğini azaltır. Alıştığı tadı anne sütünde bulamadığında emmekten vazgeçer. Bu dönemlerde bebeğin kilo alımı takip edilmelidir. Kilo alamama, kilo kaybı yaşaması gibi durumlarda muhakkak doktora götürülerek emme isteğinin azalma nedeninin bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır.

Bebek için bu bilgileri de öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu