Bebek ve Çocuk

Emen bebeğe çilek gaz yapar mı, çilek anne sütünü artırırmı, emeziren anne çilek yer mi?

Emziren anne çilek yiyebilir mi, emen bebeğe çilek faydalı mı?

Emziren anneler çilek yiyebilir. Çilek sevilen meyveler arasındadır ancak çilek asitleri yüzünden bebeğe gaz yapan meyvedir. Çilek emen bebekte gaz yapar. Yenildiğinde ise anne sütü hem daha lezzetli olur hem de daha besleyici hal alır.

Çilek bebeğe gaz yapar mı?

Çilek asidik bir meyvedir ancak bebeklerde gaz yapma ihtimali yüksektir. Aynı zamanda vitamin ve mineraller bakımından bebek için faydalı bir besin kaynağıdır.

Çilek anne sütünü artırır mı?

Evet çileğin anne sütünü artırma özelliği vardır. Hem sütü çoğaltır hem de besleyici ve lezzetli yapar.

Çileğin emen bebeğe faydaları

Çilek demir bakımından zengindir. Emziren anne çilek yerse demir alımı fazlalaşır. Bir bardak (su bardağı) kadar çilek yerseniz 0.68 miligram demir almış olursunuz. Günlük emziren annenin alması gereken demir miktarı ise 9 miligramdır.

Yine aynı miktar çilek yediğinizde günlük almanız gereken C vitamininin neredeyse tamamını karşılarsınız. Günlük almanız gereken C vitamini 120 gramdır. 1 bardak çilekte ise 98 gram civarı bulunur. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok faydalıdır. Yediğinizde süt aracılığı ile bebeğe takviye yapmış olursunuz.

Çileğin emen bebeğe zararları

Çilek çok faydalı bir meyve olduğu kadar bebeğe zarar verebilir. Çilekteki asit bebekte gaz, huzursuzluk ve agresiflik yaratabilir. Bunun nedeni asit seviyesinin yüksek olmasıdır. Eğer çilek yedikten sonra emen bebekte ayakları karna çekme, huysuzlanma, gaz sorunları varsa çilek yüzündendir. Çilekten sonra bu belirtiler oluşursa 2 gün bebeğe çilekli beslenmeyle süt vermeyin. Çilek yemeden sütü içirin ve gözlemleyin.

Bebeklerde çilek alerjisi olabilir. Çilek yedikten sonra bebekte farklı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Şu belirtiler oluşuyorsa; burun tıkanıklığı, ishal, deride döküntü gibi belirtiler alerjik durumları gösterebilir. Çilek sonrası aniden bu belirtiler çıkıyorsa doktora gidin bebeği gösterin.

Eğer bebekte çilek alerjik reaksiyonlar göstermiyor, sancılı gaz yapmıyorsa emziren anne dileği sıklıkta çilek yiyebilir. Yoğurt üzerine çilek koyarak daha lezzetli besinler yapabilir, meyve tabağına çilekler koyabilirsiniz. Yine aynı şekilde organik ve doğal sıkım çilek suları içilebilir. Çilek reçeli yiyorsanız şeker miktarına dikkat etmelisiniz. Mümkünse kendiniz ev yapımı çilek reçeli yapın. Dışarıda satılan çilek reçelleri çok şeker yüklüdür.

Emziren anneler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu