Güzellik

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Sirkenin Faydaları Nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Sirkenin Faydaları Nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Sirkenin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir, Sirkenin Faydaları Nelerdir?

 “Bu makalemizde elma sirkesinin faydaları ve zararları ile ilgili bilgiler verdik. Yazımızın sonunda elma sirkesinin zararlarını okuyabilirsiniz.”

Sirke yüzsenelerdır temizlikten, yemeğe kadar bir çok değişik alanda beğenerek kullanılan bir besin maddesidir. Elmanın kendisi tek başına şifa kaynağıdır. Bu müthiş meyve potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve bakırın bunun yanında A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri, biyoflavonoidler ve pektin gibi mineraller yönünden zengindir. Ayrıca, asetik asit içeriği aracılığıyla, elma sirkesi vücudunuzun tükettiğiniz gıdalardan gerekli mineralleri emmesine yardımcı olmaktadır. Bunun bunun yanında pH değerini düzenleyerek cildimizin genel sağlığına da olumlu etki yaparak daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu makalemizde elma sirkesinin faydalarını siz değerli okurlarımız için bir araya getirerek ondan daha fazla yararlanmanızı sağlamaya çalıştık.

Elma Sirkesinin Faydaları

Cildi Güzelleştirir

Elma sirkesi cilt lekelerini azaltır, cilt poblemlerinı doğal yoldan tedavi eder. Bölgesel cilt poblemlerinız için bir kaba eşit miktarda elma sirkesi ve su koyun. Pamuk yardımı ile cildinize sürün. Yarım saat sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntem bunun yanı sıra yağlı bir cilde sahip bireyler için güzel bir yüz toniği görevi de görür. Ayrıca banyo suyuna katacağınız sirke ile de tüm vücut cilt sağlığınıza yardımcı olmaktadırsunuz. Bunun bunun yanında elma sirkeli su içerek te dahilen cildinizin görüntüsü olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarına Şifadır

Nezle, grip gibi hastalıklarda, boğaz ağrısı yahut şişmelerinde kullanabileceğiniz pratik bir uygulama da elma sirkesi kullanmaktır. Sirke vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, asidik yapısı vücuttaki ödemi ve kandaki toksinleri dışarı atar. Bunun için 1 yemek kaşığı sirkeyi ılık bir bardak suya katın. İçine de 1 tatlı kaşığı bal ilave edin ve yudum yudum için. Diğer bir yol ise yarım su bardağı suya 1 yemek kaşığı sirke katarak bunun la gargara yapmaktır.

Doğal Kireç Sökücüdür

Kimyasal kireç çözücüleri çaydanlık gibi mutfak malzemelerinde kullanmamız sağlık yönünden zararlıdır. Bunun için; çaydanlığınıza yarısına kadar su koyun. Üzerine 1 çay bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı limon tuzu katıp kaynatın. Çaydanlığınızın kireçten arındığını göreceksiniz.

Kabızlığı Giderir

Elma sirkesi kabızlıktan kurtulmayı sağlayan en etkili doğal maddelerdendir. Elma sirkesi suda çözünen pektin isimli suda çözünen bir lif içerir. Pektin lifi kabızlığın doğal nasıl tedavi edileceğini sağlar. Sirke bunun yanı sıra genel sindirim poblemlerinda da etkilidir. Bunun için kabızlık çektiğiniz zamanda 1 bardak suya bir yemek kaşığı sirke katın ve günde 3 defa bu biçimde için.

Elma Sirkesi Zayıflatır

Elma sirkesi en etkili zayıflatan besinlerdendir. İçeriğindeki asetik asit aracılığıyla düzenli tüketilmesi durumunda zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Zayıflama amaçlı kullanmak için günde 2 defa aç karına bir bardak sıcak-ılık içindeki ısıdaki suya 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesi katıp bunu için. Karaciğer yağlanmalarında da etkili olan sirkeyi 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı sirke katarak yemeklerden önce tüketebilir yahut salatalarınıza katabilirsiniz.

Sivilce Ve Akne Tedavisi

Elma sirkesi; anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliği aracılığıyla sivilce ve akne nasıl tedavi edileceğinde de oldukça etkilidir. Bir bardak suya, 1 yemek kaşığı sirke katın. Bunu sivilcelere masaj yaparak yedirin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Temiz bir bez ile kuruttuktan sonra su bazlı bir nemlendirici sürün. Sivilcelerden kurtulana kadar, günde 2 yahut 3 kez uygulayabilirsiniz.

Diş ve Ağız Sağlığı

Elma sirkesi, sararmış dişlerin beyazlatılmasının bunun yanında antibakteriyal özelliği aracılığıyla ağzınızdaki bakterileri ve mikropları yok etmeye yardımcı olmaktadır. Bunun için dişlerinizi fırçalamadan önce 1 yemek kaşığı sirke ile bir yemek kaşığı suyu karıştırıp ağzınızı çalkalayın ve gargara yapın.

Kan Şekeri Kontrolünü Sağlar

Pankreasta üretilen insülin kandaki şekerin hücreler aracılığıyla enerji ihtiyacı olarak kullanılmasını sağlar. Elma sirkesinin anti glisemik etkileri insülin hassaslığını artırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca kanı temizleme etkisi de gösteren sirke aracılığıyla kandaki şekerin aşırı artmasınin önüne geçer. Bunun için 1 tatlı kaşığı sirkeyi bir bardak suya katın ve için. Bunu günde 3 öğün yemek aralarında için.

Saçları Güzelleştirir

Eşit miktarda su ve elma sirkesi karışımı ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız beslenir, göz alıcı ve canlı bir görünüme kavuşur. Aynı zamanda kafa derisinde virüs yahut bakterilere bağlı olarak bir araya gelen poblemleri da çözer. Bunun bunun yanında bakterilere bağlı kepeği de önüne geçer ve cildin pH dengesini düzenler. Uygulanışı; eşit miktarda su ve elma sirkesi ile yıkadığınız saçı bu biçimde 15-20 dakika beklemede bırakın. Kurumaya yakın ılık su ile durulayın. Durularken sabun yahut şampuan kullanmayın.

Kramplara Şifadır

Elma sirkesi krampların bi hayli hızlı bir biçimde geçmesini sağlar. İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller aracılığıyla kas kasılmaları yahut kramplarda etkili bir düzelme sağlar. Bunun için 2 yemek kaşığı sirkeyi bir bardak ılık suya katın ve için. Tadını yumuşatmak için içine 1 çay kaşığı süzme bal da ekleyebilirsiniz.

Enfeksiyon Tedavisi

Elma sirkesi; gribal enfeksiyonlar, ödemler, bağırsak iltihapları, idrar yolları enfeksiyonları gibi bir çok hastalıkta kullanabileceğiniz etkili bir maddedir. Sirke vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye kolaylık sağlayan vitamin ve mineraller yönünden zengindir. Potasyumu arttırarak vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bunun bunun yanında, asit reflü, yüksek tansiyon, gut, da da etkili bir içecektir. Ayrıca sindirimi kolay bir hale getirir ve içindeki asit aracılığıyla mide asidini dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Kandaki Kolesterolü Düşürür

Elma sirkesi kandaki iyi kolesterolü(HDL) yükseltirken kötü olanı(LDL) düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu içinde bulunan asit ve minerallerin sağladığı etki aracılığıyla kanın temizlenmesi manasına da gelir. Kandaki kötü kolesterolün düşmesinin yanında toksinlerinde atılımını hızlandırır.

Doğal Bulaş Makinesi Deterjanıdır

Kimyasal deterjan yerine bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 yemek kaşığı karbonat, sıvı gözüne ise yarım çay bardağı sirke katın. Bulaşıklarınızı bu 2 madde ile yıkamayı deneyin. Muhtemelen bir daha deterjan kullanmayacaksınız.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

  1. Elma sirkesi bir çok birinin midesine dokunan bir maddedir. Mide yanması, mide ağrısı, hazımsızlık, ishal gibi mide poblemlerina neden olabilir.
  2. Elma sirkesi kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçip onların tesirini artırabilir yahut azaltabilir.
  3. Elma sirkesi yüksek asetik asit içinden dolayı kandaki potasyum düzeysinin düşmesine neden olmaktadır. Bu duruma hipokalemi denir. Bu durum halsizlik, mide bulantısı, kramp, sık idrara çıkma, düşük kan basıncı, kalp ritmindeki değişiklikler gibi bir çok rahatsızlığa neden olabilir.
  4. Elma sirkesinin aşırı tüketimi kemik mineral yoğunluğunu düşürür ve kemikleri zayıf ve kırılgan hale getirir.
  5. Çoğu araştırma, elma sirkesinin asetik asit içermesinden dolayı sürekli olarak gargara olarak kullanımının sonunda boğaz tahrişine neden olabileceği sonucuna varmıştır.
  6. Elma sirkesinin aşırı kullanımı, kandaki antiglisemik etkisine bağlı olarak vücuttaki kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Bazı durumlarda diyabetik hipoglisemiye neden olabilir, beyindeki glikoz tedarikini keser ve bilinç kaybına hatta komaya neden olmaktadır.
  7. Elma sirkesinin düzenli olarak sık tüketilmesi sonunda bulantı hissi eşliğinde baş ağrısı sorunu yaşanabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda terinizin daha ağır kokmasına neden olmaktadır.

Not: Elma sirkesini su ile seyreltmeden tüketmeyin.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Feridun Kunak İbrahim Saraçoğlu Ahmet Maranki Oktay Usta Tarifleri Tıklayınız

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Güzellik Uzmanından Ev Yapımı Tarifler Tıklayınız

Elma Sirkesi Zayıflatırmı Ve Sirke Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Elma Sirkesi İle Sivilce, Sivilce İzleri, Cilt Lekeleri İçin Maskeler Tıklayınız

Elma Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır? Resimli Anlatım Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu