Sağlık

Ellerde oluşan siyah ve kahverengi lekeler, eldeki benekler için nedenler ve çözümler

Ellerdeki lekeler, ellerin üstündeki kahverengi lekeler, el parmaklarındaki lekeler ve benekler

Ellerde, ellerin üzerinde, parmaklarda, kollarda oluşan hatta elin içinde de görülen kahverengi lekelerin en büyük etkenlerinden biri yaşlılıktır. Yani yaşlanıyoruz.. Beyaz tenlilerde bu lekeler daha fazla olur. Kişinin güneşe karşı açık duran elleri zamanla lekelenmeye başlamaktadır.

Çocuklarınıza, eşinize, dostunuza ellerde lekeler oluşmadan önce güneş ve koruyucu kremler kullanmalarını önerin. En büyük etkenlerden biri güneşin yaydığı ışınlardır.

Güneş yüzünden elde leke neden olur?

Deriye yani cilde renk veren malanin isimli pigment melanosit hücrelerdir. Cilt güneşe maruz kaldıkça melanin yoğunluğu oluşarak yaşın ilerlemesiyle kahverengi, siyaha dönük siyah koyu tonlarda lekeler meydana gelir.

Eldeki lekeler neden olur?

 1. Yukarıda da belirttiğimizi gibi melanin yoğunluğu
 2. Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı
 3. Hormonel bozukluk, dengesizlikler
 4. İlaçlardan kaynaklı sebepler
 5. Hamilelikte hormonel değişimler
 6. Karaciğer sorunları
 7. Genetik nedenler
 8. Stres
 9. Yaşlılık
 10. Bronzlaşma yöntemleri kullanımı
 11. Güneşe uzun süre maruz kalan korunmasız eller

gibi nedenlerden dolayı ellerde, ellerin üzerinde, ellerin içinde, parmaklarda, parmak aralarındai el bileklerinde, kollarda kahverengi lekeler görülebilir.

Ellerdeki lekeler nasıl geçer?

Ellerdeki lekeler için doğal ve tıbbi yöntemler kullanılarak geçişi sağlanabilir veya lekelerin renkleri açılabilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Tıbbi yöntemler ve kimyasal ürünler;

 1. El beyazlatıcı kremler
 2. Kimyasal peeling
 3. Dondurma yöntemi
 4. Lazer tedavisi

Doğal yöntemler;

 • Alo vera kullanarak
 • Ayran uygulaması
 • Hint yağı
 • E vitamini
 • Soğan ve sirke

Ellerdeki lekeler için tedavi yöntemleri

Normalde eldeki lekelerin zararı yoktur ama bu sizi rahatsız ediyor olabilir. Sıklıkla 50 yaş üzerinde görülen bu lekeler daha genç yaşlarda 20, 30, 40’lı yaşlarda da olabilir. Şu yöntemlerle eldeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Eldeki lekeler için krem

Eldeki lekeler için kullanılacak kremlerin beyazlatıcı özelliği olmalıdır. İçeriğinde hidrokinon olmalıdır. Lekeli bölgelere uygulandığında moleküller parçalanarak ellerin normal görünüm kazanması amaçlanır. Elinize sürer sürmez lekelerde renk tonlarında açılmalar veya lekenin geçmesi hemen olmaz. Aylarca kullanmak gerekebilir. Doktorun cildinizi tedavi ederek önereceği kremlerdeki başarı oranı daha yüksektir. Normalde sizde eczanelerden reçetesiz olarak alabilirsiniz ama doktor gözetimi daha hızlı çözüm olacaktır.

Ellerdeki lekeler için peeling

Kimyasal karışım yapılarak lekeli bölgeye uygulanır. Kimyasal peeling’in amacı; derideki üst tabakayı çıkararak/soyarak yeni deri gelişimidir. Tek seans başarı vermeyebilir 2-3 seans peeling uygulaması gerekebilir. Bu yöntemle lekeleri giderme işlemi klinik ortamda dematolog tarafından uygulanmalıdır.

Eldeki kahverengi lekeler için kriyoterapi

Aynı zamanda dondurma yöntemi olarak bilinir. Sıvı azot dondurucu maddeler kullanılır. Eldeki lekelerin olduğu bölgeye püskürtülerek biriken pigmentlerin parçalanması amaçlanır. 1-2 hafta sonunda deri tabakası sıyrılarak yerine açık renk cilt tabakası gelir. Eldeki küçük benekler için kullanılan yöntemdir.

Eldeki lekeler için lazer tedavisi

Lazer tedavisi en çok tercih edilen yöntemdir. Lekelere lazer ışınları uygulandığında lekelerde renk değişimleri yaşanarak ilk grimsi tonlara sonra lekede kabuk oluşur. Sonrasında kabuk düşer ve pembe deri meydana çıkar. Lazer ışınları ile yeni pigmentler oluşması için teşvik edilerek pembemsi tonlardan normal deri rengi gelir. Kısa çözüm olarak en uygun olanıdır ve genelde yan etkileri olmaz. Lazer ile leke çıkarma fiyatları pahallıdır.

Ellerdeki lekeler evde nasıl giderilir, eldeki lekeler için doğal ve bitkisel çözümler

Sıklıkla yaşlılıktan kaynaklanan eldeki lekeleri çıkarmak için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz. Kesin sonuç garantisi yoktur ancak azaltmak açısından faydalar sağladığı bilinir. Şu yöntemleri deneyin;

 1. Aloe vera; bitkinin jelini günlük iki sefer elinize sürerseniz lekelerin çıkmasına fayda sağlar. Aloe veranın bitki özünde bolca amino asit bulunmaktadır. Bilimsel olarak katkı sağladığı kanıtlanmıştır.
 2. Ayran; içerisinde laktik asit patojenlerin  üresine engel olarak lekeler için fayda sağlar. Lekelerin üzerine sürülerek uygulanır.
 3. Hint yağı; içerisinde izostearik asit ile süksinik asit vardır. Cildin altına kadar inerek cildin gençleşmesine fayda sağlar. Lekelerin renginde açılma gösterir.
 4. Soğan ve sirke; aynı miktarlarda karışım yapın ve lekelerin üzerine sürün. Sabah akşam kullanıp 1-2 ay sonrasında lekelerin açıldığını ve azaldığını görebilirsiniz.
 5. E vitamini; eczaneden kapsülünü alın ve lekelerin üzerine kapsülü kırıp sürün. Günlük uygularsanız faydasını görürsiniz. Sonuç alana kadar devam etmeniz gerekecektir. Hemen etki beklenmemelidir.
 6. Limon; limonda sitrik asit bulunur ve aydınlatıcı etkisi vardır. Sabah ve akşam olarak limonu ikiye bölüp lekeler üzerine sürün. 2 ay kadar uygulamanız gerekcektir.

Ayrıca şunları deneyebilirsiniz;

-Limon suyu ile 1 kaşık yoğurdu karıştırıp lekelere sürün. Kuruyunca soğuk suyla yıkayın. Günde 2 sefer.

-Yaban turpunu rendeleyin ve limon suyu katarak karıştırıp lekelerde 15 dakika tutun ve durulayın. Düzenli kullanmalısınız.

-Süt ile hardal tozu karıştırılarak lekelere sürülebilir. Kuruyunca yıkayın.

Not: Yukarıdaki yöntemler tavsiyelerdir ve garanti sunmaz. Cildiye doktoruna giderek en iyi sonuçlar için tedavi yöntemi size tavsiye edilecektir.

Bu bilgilerde ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu