Sağlık

Eldeki et kokusu nasıl giderilir, eldeki işkembe kokusu nasıl gider, ele sinen pis koku nasıl gider

Eldeki et kokusu nasıl çıkar, eldeki et kokusu nasıl giderilir?

Kurban bayramlarında en sık rastalan sorunlardan biri ele bulaşan eldeki pis kokular, işkembe, soğan, sarımsak, ele sinen et kokularıdır. Kurbanla haşır neşir olanların dana eti, sığır eti, koyun eti, koç eti, kuzu eti, keçi eti gibi bir çok hayvanın kokusu elde kalır. Kokuları elden çıkarmak için bazı yöntemler uygulayabilir ve elden giderebilirsiniz.

Yine aynı şekilde normalde kasaptan aldığınız etlerin günlük yemeklerde kokusunu elinize bırakmasına da aynı yöntemler kullanılarak çözüm olabilir. Et kokusu sizi rahatsız ediyorsa aşağıdaki yöntemleri kullanın.

Hatırlatma: Eldeki kokular çıkarılmış olsa bile sizi eğer çok rahatsız edip derin koku bıraktığında temizlense bile yine koku almadığı halde sanki koku alıyor hissine kapılabilirsiniz. Aslında koku çıkmıştır ama siz hala koku alıyor gibi olursunuz.

Eldeki et kokusu nasıl gider, elden et kokusu çıkarma yöntemleri

Eldeki et kokularını gidermenin en basit yolu metak kaşık kullanarak kalan et parçacıklarını temizleyin. Temizleme işlemini kaşığı sürterek 3-5 sefer yapın ve ardından sabunla soğuk suda yıkayıp temizlendiğinde et kokusu gider.

Ayrıca şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

Lomonla eldeki pis kokuyu giderme

Limonu ortadan ikiye ayırıp elinizde ovalayın. Özellikle balık kokularını temizlemekte çok iyidir. Temizledikten sonra sabunlu suyla iyiyece yıkayıp durulayın. Elde çatlak, kesik gibi yaralanmalar varsa limon yakar.

Limon kolanyası veya limon suyu ile aynı şekilde avucunuza doldurup eller güzelce ovalanır.

Eldeki kokuları gidermek için motorin

Evet motorin elden pis kokuları çıkarır. Bir arabanın deposundan mazot alabilirsiniz. Bezle mazotu nemlendirip elleri güzelce ovalayın. Elinize bir miktar toprak alıp ovalamaya devam edin. İşlem sonunda elinizi sabunlu suyla yıkayıp durulayın. Biraz mazot kokusu kalacak ama bir süre sonra hepsi geçer.

Elden sirke ile koku çıkarma

Kokuyu gidermek adına sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi elinize dökün ve iyice ovalayın. Sabun ve soğuk su ile yıkadıktan sonra koku gider. Sirkedeki asit miktarı elden koku çıkarmak için fayda sağlar.

Kesin çözüm değildir ama şunları da deneyebilirsiniz;

  1. Karbonat ile aynı oranda suyu karıştırıp elinizi batırın ve suda bir süre elinizi beklettikten sonra su ile güzelce elinizi yıkayıp durulayın.
  2. Demlenen çayı ılıtın ve elinizi çayın dem suyu ile güzelce ovalaya ovalaya yıkayın. 3-5 dakika sonra elinizi sabunla tekrar yıkayıp kurulayın.
  3. Yine diş macunu ile elinizden koku giderebilirsiniz. Avuç içine diş macunu sıkın ve her yerine bulaşacak şekilde iyice ovalayın. Sonra güzelce yıkayın ve koku gider.

Not: Bu işlemleri yaparak eldeki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Geçmediği durumlarda aynı işlemi 1 saat ara ile tekrar edebilirsiniz.

Şu bilgileri de öğrenmek isteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu