Hastalıklar

Ektima

Ektima

Ektima, orf hastalığı, kontagiosum, koyun çiçeği, bulaşıcı sığır ektiması, uyuz ağız, boğaz ağız, kabuklanmış ağız, infeksiyöz labital dermatit ve kontagioz püstüler dermatit gibi birçok adı bulunmaktadır. Peki, bu kadar farklı ismi bulunan bu hastalık nedir?

Ektima hastalığı streptokok bakterilerinin neden olduğu iltihaplı bir hastalıktır. Hasta bireylerin derisinde içi iltihap dolu püstül dediğimiz kabarıklar meydana gelir. Bu püstüller daha sonra açılarak deride derin ülserleri oluşturur. Daha sonra bu ülserlerde krut dediğimiz kabuklara dönüşür. Ektima, çoğunlukla bacaklarda görülür. Ektima tedavisinde antibiyotikli ve antiseptikli ilaçlardan yararlanılır.

Ektima hastalığı insanlarda görülüyorsa orf hastalığı diye adlandırılır. Bu hastalık DNA üzerinde bulunan parapoxvirüs etkenine bağlı gelişen ve özellikle keçi ve koyunlarda görülen ve kendisini kendi sınır olarak çizebilen hayvansal bir cilt enfeksiyonudur. Dünyanın her yerinde görülen bu hastalık Türkiye’de de sıklıkla görülmektedir.


Orf hastalığı yani Ektima Steep tarafından ilk kez koyunlarda 1877 yılında tanımlanmaktadır. İnsanda görülen orf hastalığı vakasını ise ilk kez Cross ve Newson 1934 yılında raporlamışlardır. Bu hastalık keçi ve koyunlarda çoğunlukla ilkbahar aylarında görülmektedir. Hayvanları dudaklarında oluşan yara ve çizikler o sene mevsimde kuraklık ektima hastalığının riskini arttırır.

Ektima Nasıl Bulaşır?

Orf hastalığının yani ektimanın bulaşması deri travmasına bağlı olarak yaralı deriye ya da hastalığın bulunduğu hayvana temas ile olur. Bazen de insandan da bulaşabilir. Hayvanda bulunan yaralar bulaşma riskini daha çok arttırmaktadır.

Virüsler ısıya karşı dayanıklıdırlar ve bu onların yaraya daha çabuk bulaşmasına neden olmaktadır. Fakat ektima virüsünün insandan bulaşma riski pek rastlanılmayan bir durumdur. Dirençli bir virüs olan ektima virüsü toprakta ve çiftlik malzemelerinde uzun yıllarca varlığını sürüdürebilir.

Risk Grubundaki Kişiler Kimlerdir?

  • Veterinerler
  • Etlerin kafa kısımlarını işleyen ev hanımları
  • Çiftçiler ve aileleri
  • Kurbanda kesim yapanlar
  • Mezbaha da çalışanlar
  • Kasaplar
  • Yün kırpıcılar

Ektima Hastalığının Tedavisi

Ektima hastalığının tedavisi; şikâyetlere yönelik bir tedavi uygulanır. Hastalığın kendine ait bir tedavisi bulunmamaktadır. Eğer hastalıkta tekrarlayan enfeksiyon gelişirse hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. İmmün yetmezliğin olduğu durumlarda topikal kremlerde kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu