Evlilik

Ekonomik Gücü Olmayan Kadın Nasıl Boşanabilir?

Ekonomik Gücü Olmayan Kadın Nasıl Boşanabilir?

 

Gün geçtikçe artan kadın cinayetlerinin büyük bir kısmı, boşanmak isteme sebebiyle yaşanıyor. Kadınların şiddet ve diğer nedenlerden dolayı boşanmak istemeleri, karşı tarafın kabullenmemesi ile sonuçlandığında, nereye başvuracağını bilmeyen kadınlar, çaresizce kaderlerine terk edilebilmektedir.

Bunun önüne geçmek için, ekonomik gücü olmayan ve sosyal haklarından haberdar olmayan kadınlara sosyal sorumluluk kapsamında destek verilmektedir. Bu destekler ücretsiz avukatlık, korunma ve barınma gibi birçok farklı konuyu kapsamaktadır.

Bu nedenle parası olmayan nasıl boşanır merak eden kadınların, yazımızı takip etmeleri ve gerekli olan her konuda bilgi edinip, bu kararlarını uygulamak istemeleri halinde neler yapılması gerektiği anlaşılacaktır.

Ekonomik Gücü Olmayan Kadın Nasıl Boşanabilir?

Şiddet Gören Kadın Ne Yapmalı?

 

Öncelikle fiziksel ve cinsel şiddet gördüğünü ispat eden kadın, bir hekime giderek darp raporu almalıdır. En yakın sağlık kuruluşuna giden kadın bu raporu aldıktan sonra, güvendiği bir yere saklamalıdır.


Şiddet gördüyseniz ve boşanmak istediğinizi eşinize söylerseniz, şiddetin daha da artacağını düşünüyorsanız, sessiz kalın. Eşinizin evde olmadığı bir vakit en yakın karakola giderek, kadın sığınma merkezlerinin iletişim numaralarını öğrenin. Bu numaraları arayarak, durumunuzu anlatın ve yeni bir şiddet görmeden, evden ayrılın.

Fiziksel şiddet gösteren bir insan, konuşma ile ikna olmayacaktır. Bu nedenle sizinle konuşmak istemesi durumunda inanmayın. Çünkü bu sefer ölümünüze neden olacak bir şiddet uygulanabilir ki, vakaların çoğunda sonuç bu şekildedir.

Size bir kez şiddet uygulayan insan, tekrar şiddet gösterecektir. Olaylar çığırından çıkmadan kadın sığınma merkezlerine giderek destek alın.

Çocukların Durumu

 

Çocuklar nedeniyle bu kararı veremiyorsanız, çocuklarınızı da alarak sığınma merkezine gidin. Kadın ve çocuklar için  destek alabileceğiniz bu merkezler güvenlidir ve sizi korur. Annesiyle birlikte gelen çocuklar 18 yaşına kadar merkezde kalabilirler.

Avukat Destekleri

 

Boşanmak için ücretsiz olarak yararlanılabilecek bir avukat, bu süreci takip edecektir. Her türlü delil ve kanıtı toplayarak hareket ederseniz, bu süreç daha hızlı gelişecektir.

Öncelikle güvenliğiniz esas olduğu için sığınma merkezinin adres bilgilerini de kimse öğrenemeyecektir. Kadınlar için ücretsiz avukat hizmetlerinden yararlanmak için de kadın sığınma merkezleri gerekli desteği vermektedir ve şiddete karşı sesinizi çıkarmanız için, sizin yanınızdadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu