Tedaviler (Tıp)

Eklem Ağrıları Hastalığımdan Nasıl Kurtulurum

Osteoartrit ve eklem ağrıları yaş ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerleyen hastalarda da sakatlıkların başında yer almaktadır. Eklemler için yapılacak en iyi şey ise fiziksel aktivite olmaktadır. Yaygın inanışlar aksine çalışmalar yapıldıkça sonuçlar gösterdi ki spor yaptıkça sağlıklı eklemler oluşmaktadır. Eklem ağrıları için ne yapılmalı diyenler için hastalıklardan korunmak gerektiğini belirtebiliriz. Bisiklet sürme, yüzme gibi vücudu fazla etkilemeyen aktiviteler de olmaktadır. Daha az ağrıyla yürümek de uzun yollarda yürüyüş yapmaya yardımcı olur.

 

Eklem Hastalıklarından Korunma

 

Ters hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Fiziksel aktivitelerle aktif olmak da eklemler için faydalı olup bazı hareketler de incinmelere yol açmaktadır. Ani dönmeler, yön değiştirmeler, kendi etrafında dönmeler de eklemlere direkt etki edip hasara neden olabilir. Yüzme, koşu, bisiklet gibi aktiviteler de yaparak futbol, basketbol gibi çeşitli sporlardan uzak durmak gerekmektedir. Eklemleri korumak ve kilo vermek de faydalı olup eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Aşırı kilolu, obezite sorunu olan kişilerin de rahatlamaları için kilo vermeleri gerekir.

 

Eklem Hastalıkları Nasıl Yok Edilir?

 

Eklemler kiloyu taşımak da yorulmakta olup ağrılar kilo verince de dinecektir. Eklemler için ağrıları azaltmanın yanı sıra kilo vermek de vücut sağlığını korumaya yaramaktadır. Kemikleri güçlendirmek, kas gelişimini sağlamak, kıkırdağı korumak için bol bol meyve ve sebze tüketmek gerekir. Eklem ağrısı halsizlik sorununu da ortaya çıkarabilir. Halsizlik durumunda da beslenme oldukça önemli noktada olmaktadır. Çiğ halde kuruyemiş, balık, soya, kümes hayvanları gibi çeşitli hayvansal besinlerden de proteinler alınmaktadır.

 

Fiziksel Aktivitelerin Önemi

 

Doğru beslenmek de ayrıca kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kas gelişimini sağlamak için bol bol proteinli besinler tüketmek gereklidir. Eklemlere giden baskıların çoğu da spor sonucunda azalmaktadır. Kaslar güçlense de hareket ettikçe eklemler o kadar az ağırlık taşımaktadır. Kadınlarda eklem ağrıları da görülmekte olup düzenli egzersizler ile önüne geçilmesi de mümkün olacaktır. Ağırlık çalışmaları yaparken fizik tedavi uzmanları, doktorlardan da faydalı bilgiler alınabilir. Hareketler yanlış yapıldığı zaman ise incinmeler ve sakatlıklara neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir