Hastalıklar

DÜNYA DİYABET GÜNÜ: 14 KASIM

DÜNYA DİYABET GÜNÜ: 14 KASIM

Diyabet diğer bir adı ile şeker hastalığı, vücuttaki pankreas salgı bezinin yetersiz miktarda insülin hormonu üretmesi veya ürettiği insülin hormonunun etkin bir şekilde kullanılamaması durumunda ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden bir hastalık türüdür. Kişi, tükettiği besinlerden glukozu kullanamaz ve sonucunda kan şekeri yükselir. Kısa ve uzun vadede insan vücudunda istenmeyen etkilere sebep olabilir.

DÜNYA DİYABET GÜNÜ: 14 KASIM

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet

Diyabetin başlıca belirtileri arasında; fazla su içmek, idrar miktarındaki artış, çok yemek yenmesine rağmen kilo kaybı yaşanması, gece idrara sık çıkma, halsizlik, ağız kuruması, deri ve idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, kaşıntı, geçmeyen yaralar ve bulanık görüntü yer alır.

İnsülin hormonlarının eksikliği sonucunda Tip 1 diyabet ortaya çıkar. Genellikle çocuk ve gençlik yaşlarında görülen bu hastalık ‘Juvenil diyabet’ olarak bilinir. Tip 1 diyabet, insülin üreten ve pankreasta bulunan beta hücrelerinin otoimmün bir süre zarfında zedelenmesi ile oluşur. Hastalarda bir insülin yetersizliği meydana geldiğinde ömür boyu insülin hormonunu dışardan enjeksiyon yolu ile almak durumunda kalır.

Erişkin diyabeti olarak adlandırılan Tip 2 diyabet ise insüline bağlı değildir. En sık görülen diyabet şeklidir ve ana sebepleri, yetersiz fiziksel aktivite ile obezitedir.

Diyabetin Görülme Sıklığı

Bilimsel araştırmalar neticesinde Türkiye’de 7 milyonu aşkın diyabetli hasta olduğu belirlenmiştir. Maalesef ki 3 milyon kişinin de bu durumdan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Dünyada ise diyabete yakalanan kişi sayısı 450 milyon civarındadır. 2035 yılında ise diyabet hastalığının 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Diyabetin görülme sıklığı, obezitenin artışına paralel olarak artış göstermiştir. 20 yaşın üzerindeki her yedi kişiden birisi bu hastalığa yakalanmaktadır. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve obeziteden meydana gelen artış diyabeti tetikleyen en önemli unsurlardır. Ne yazık ki dünyada 6 saniyede bir kişi diyabet sebebi ile hayatını kaybediyor.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

1921 yılında insülini bulup, milyonlarca diyabet hastasına tedavi kapısı açan Fredrick Bantig’in doğum günü olan 14 Kasım’da ‘Dünya Diyabet Günü’ düzenlenir. O hafta ise ‘Dünya Diyabet Haftası’ olarak kabul edilir. Bu bağlamda çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir. 2016’nın sloganı ise ‘GÖZLER DİYABETİN ÜZERİNDE’ olarak kabul edilmiştir. 1991 yılından itibaren, Dünya Diyabet Günü adına yapılan etkinliklere Uluslararası Diyabet Federasyonu üyesi olan 150’den fazla kuruluş katılmaktadır. Etkinlik çerçevesinde; diyabetin sebepleri, tedavisi, belirtisi, neden olacağı organ tahribatları anlatılarak halkı aydınlatma amacı güdülür. Diyabet farkındalığı arttırılarak, gelecek nesilleri bu hastalıklardan korumak, tanı konulan hastaların bakım kalitesini yükseltmek, vücuttaki yan etkiler ve hastalığa bağlı ölümlerin azaltılmasını sağlamak etkinliğin amaçları arasındadır. Bu yıl belirlenen tema; diyabetin erken tanı ile komplikasyon risklerini azaltmak ve erken tanı için taramanın önemidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu