Hasta Diyetleri ve Yemek Tarifleri

Dünden kalan pilav yenir mi, pilav kaç günde bozulur

Dünden kalan pilav yemenin zararları nelerdir

Pilav günübirlik tüketilmelidir. Yani pilavı bugün yaptıysanız bugün bitirin. Eğer ben pilavı dolaba koydum, dolapta 1 gün, 2 gün, 3 gün beklese birşey olmaz ve ben onu bir şekilde değerlendiririm diyorsanız yanılıyorsunuz. Bakteri kapmanıza neden olabilir ve sağlık sorunları yaşayarak pilav yüzünden kusma, bulantı, karın ağrısı, ishal gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bekleyen pilavın yani dünden kalan pilavın zararlarını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Pilav neden 1 gün öncesi bekleyen yani dünden kalan pilav yenilmemelidir?

Eğer pilavı bekleterek yiyorsanız Bacillus cereus bakterilerini vücudunuza sokabilirsiniz.

Bacillus cereus nedir ve pilavla ne alakası var diyorsanız;

Bacillus cereus, doğada yaygın olarak bulunur ve yeşil bitkiler ve suda bulunabilir. Tahıllar, kuru gıda, sebzeler, et ve süt ürünleri gibi gıdalarda sporları ile olabilir. Bu bakteri sporlarının özelliği ise pişirme ısısına dayanıklı olmalarıdır. Yani siz pişiriyor olsanız bile canlı kalabiliyor.


Yemeği pişirdikten sonra eğer uygun koşulda saklamazsanız bakteri yüzünden toksin salgılaması gerçekleşir. Sonuç olarak bekleyen pilavı yediğinizde besin zehirlenmesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu bakteriden kaynaklanan zehirlenmelerde en fazla görülen ise pirinç kullanılarak yapılan pilav, dolma gibi yiyeceklerdir.

Yaz ayları veya kış ayları ayrımı olmaksızın bu durumun görülmesi olasıdır.

Bekleyen pilav karın ağrısı ve kusma yapar mı?

Eğer pilavdan kaynaklı olarak Bacillus cereus belirtileri içerisine kusma, karın ağrısı ve ishal eklenebilir.

Kusma;

Bakteri yüzünden pirinçten geçem düşük molekül ağırlıklı, ısıya dayanabilen ekzotoksinler besin zehirlenmesine sebep olur. Ortaya çıkardığı belirti ise pilavı yedikten 1 ile 6 saat arasında ortaya çıkarak kusma ve bulantı olarak kendini gösterir.24 saatte geçer.

İshal ve karın ağrısı;

Bacillus cereus tarafından pilav aracılığı ile salgılanan yükse düzeyde molekül ağırlıklı ısıya dayanabilen ekzotoksinler ishal olarak kendini gösterir. Bu tür sorunların kendini göstermesi ise 10 ile 15 saat arasında meydana gelir. Yani siz pilavı yedikten sonra oluşan bu belirtilerin pilav yani pirinç kaynaklı olduğunu anlayamazsınız bile. Sulu şekilde ishal, kramp, karın ağrısı ve kusmalar görülebilir. Ortalama 24 saat içerisinde belirtiler ortadan kalkar.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu