Güzellik

Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır

Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır

Dudaklarımızın etrafındaki cilt dokusu yağ salgılayan yağ bezleri içerir. Makyaj ve kir gibi şeyler bu yağın cilt altında birikmesine yol açar. Bunun neticesinde iltihap ve tahriş meydana gelerek dudakta sivilce yapar. Bazılarının kalıtsal olarak sivilceye eğimli bir cildi mevcuttur. Bunun yanında aşağıdaki etkenler dudaklarda ve dudak kenarlarında sivilce oluşumuna zemin hazırlar:

Dudakta Sivilce Neden Olur?

Yağlı yiyeceklerin tüketilmesi: Yağlı besinler tükettiğimiz zaman dudaklarımızın kenarları da yağlanır. İyice temizlemezsek akneye sebebiyet verebilir.

Makyaj malzemelerinin yan etkisi: Dudak kremi, dudak parlatıcısı ve ruj gibi ürünler dudaklarınızın etrafındaki gözenekleri tıkayarak akneye neden olabilir.

Hormonal değişiklikler: Androjen hormonları yağ bezlerinden aşırı miktarda yağ üretimine neden olabilir. Buna bağlı olarak dudakta sivilce gözlemlenebilir. Söz konusu hormonlar ergenlik zamanında artış gösterir. Kadınlardaki âdet düzensizliklerinin nedenlerinden biri budur. Doğum kontrol hapları gibi ilaçlar hormonların dengelenmesinde ve aknelerin nasıl tedavi edileceğinde etkilidir.

İlaçların yan etkileri: Lityum ve testosteron içeren ilaçlar, kortikosteroidler dudakta akne oluşumunu tetikler. Eğer akne sorununiz bu ilaçlardan kaynaklanıyorsa, ilaç değişikliği için hekiminize başvurmalısınız.

Beslenme alışkanlıkları: Süt ürünlerini, kızarmış gıdaları ve tatlıları sık aralıklarla tüketiyorsanız dudakta sivilce sorunu yaşayabilirsiniz. Araştırmalara göre fazla süt içen bireylerin cildi akne daha yatkındır. Bir yiyeceği yedikten sonra sivilcelerinizin arttığını gözlemlerseniz onunla aranıza mesafe koyun.

Stres: Stres ve depresyon da dudakta sivilce çıkma nedenlerindendir. Stresten korunmak için düzenli spor yapın, sizi üzen bireylerden uzak durun.

Vücudumuzda bir çok yararlı bakteri mevcuttur. Bunların artması yahut azalması çeşitli hastalıklarla sonuçlanır. Bakteri dengesini korumak için her gün probiyotik kullanabilirsiniz. Cilt sağlığınız için son derece faydalı olacaktır.

Dudakta Sivilce Neden Olur?

Dudakta sivilce nasıl tedavi edileceği için Cildiye doktoruna gitmelidir. Doktor hem dudağa sürülen krem hem de ağızdan alınan sivilce ilacı reçete edecektir.

Dudaktaki Sivilceye Doğal Çözümler

Aloe Vera

Aloe vera, nemlendirici, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar donanımlarıyla cilt için harika bir üründür. Dudakta sivilce nasıl geçer? Diye düşünenler bu doğal ürünle çözüme kavuşabilir.

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve dudağınıza her gün bunu sürün.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel olduğu için dudakta sivilcelenme sorununu ortadan kaldırabilir. Yarım çay bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın ve bir pamuğu buna batırın ve dudağınıza  bunu tutun.

Buz

Buz kompresi, şişliğin inmesini sağlar, sivilceden kurtulmaya yardımcıdır. Buzu temiz bir beze sarın ve cildinize öyle tutun. Direkt temas ettirmeyin.

Çay Ağacı Yağı

Dudaktaki sivilceye iyi gelen şeyler içinde çay ağacı yağından da söz etmek olabilecekdür. Yapılan çalışmalar, bu doğal yağın sivilceye de faydalı olduğunu göstermiştir.

Kozmetikçilerden yahut aktardan çay ağacı yağı alın, pamuklu çubuğu bu yağa batırın ve dudağınıza sürün.

Beyaz Diş Macunu

Bildiğimiz normal diş macunu, dudakta sivilce nasıl tedavi edileceği için işe yarayabilir. Çünkü beyaz diş macununda mentol, alkol, hidrojen peroksit ve karbonat gibi malzemeler bulunur. Söz konusu kimyasallar sivilcenin geçmesine yardımcıdır. Dudağınızın neresinde sivilce çıktıysa oraya biraz diş macunu sürün. Yarım saat-45 dk beklemede bırakın. Nemli bir bez tercih ederek silin ve yavaşça kurulayın. Bunu her gün bir defa yapın.

Aspirin

Aspirin, başımız ağrıdığında imdadımıza yetişir. Dudakta sivilce nasıl tedavi edilir? sorusuna da bir başka yanıttır. Sivilceye bağlı kızarıklığı ve iltihabı azaltır. İçinde salisilik asit yer alır. Bu madde anti-inflamatuvar etkisiyle sivilceden kaynaklı şikâyetleri hafifletir ve sivilcenin kısa bir sürede kurumasına destek olur. Bir aspirin tableti ezerek toz hâline getirin. Ellerinizi sabunla yıkayın ve bunu dudağınızdaki sivilceye nazikçe uygulayın. 10 dk beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından dudaklarınızı yumuşak bir bezle kurulayın. Bildirdiğimiz yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu