Güzellik

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

İnsanda genetik bozukluk sonucu 21 kromozom bulunması down sendromu olarak adlandırılır. Down sendromu bir hastalık değil farklılıktır. Hamilelikte tesadüfen oluşur. Down sendromlu çocuklar diğer çocuklardan farklı değildir. Onlarda diğer tüm çocuklar gibi gülmeyi, eğlenmeyi ve oynamayı severler. Karmaşık oyunlar yerine daha belirleyici ve kolay kavrama tekniklerine uygun oyunları seçerler. İlerleyen yaşlarına rağmen öğrenme seviyeleri karmaşık durumları kavraması biraz zaman alabilir. Yapılan araştırmalara göre down sendromlu olarak doğan bebeğin hiçbir tıbbi yardım ve özel eğitim almaksızın gelişimi izlendiğinde biyolojik birçok rahatsızlıklarla mücadele ederken konuşma, yürüme, algıladığını yorumlama gibi hiçbir yeteneğin gelişmediği gözlemlenmiştir. Zekâ gibi zaman zaman kalıtsal özellik gösterse de asıl belirleyici olan sosyal çevre içerisinde ne kadar müdahil olabildiğidir. Zihinsel düzeyde bile olsa her hastalık sosyal çevre sayesinde en alt seviyede bile olsa yaşanabilir hale gelebilendir. Bu anlamda down sendromu bir nevi bireylere bahşedilen bir farklılıktır.

Down sendromu nedir kısaca, kromozom sayısının farklı olmasının yanında her biri diğerinden farklı olarak anlama güçlüğü yaşam kalitesi farklılığı yaşar. Her down sendromlu birey birbirinden farklı ve bireyseldir. Onları farklı kılan kişilik yapısındaki değişikliklerdir. Gebelik yaşı 35 ‘in üzerindeyse risk grubu olarak görülürken down sendromlu çocukların annelerinin doğum yaşı 35 ‘in altında da olduğu görülmektedir. Tüm farklılıkları ile down sendromu yaşanabilir hale gelmiş toplumca da bu sendromu taşıyan bireyler kabul görmüştür. Kalıtımsal olabildiği gibi sonraki kuşaklara aktarılmadığı da gözlenmiştir. Ayrıca hayatın her zaman görünen kısmı ile ilgili değerlendirmeler yaparken soyut düşünmemeleri her zaman daha iyimser ve dünya üzerinde daha sempatik bir izlenim oluşturmalarında etkili olmuştur.

Down Sendromu Nedir? Güzellik

Down Sendromu Gelişmeyi Nasıl Etkiler?

Down sendromlu bütün insanlar aynı özelliklerde engel durumu yaşarlar. Konuşmayı, yürümeyi, öğrenmeyi, tuvalet eğitimi vb durumları öğrenirler ancak daha geç kavrarlar. Down sendromu özellikleri arasında iyi bir tıbbi destek ve takiple eğitim alabilir, çalışma hayatına katılabilir, kendi hayatının farkında olabilir. Diğer bireylere nazaran daha yavaş kavrarlar, geç öğrenirler. Algıları oldukça açıktır ancak yavaş seyreder. Kin gütmezler, yalan söylemezler, sempatik ve sevecendirler. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, kalp rahatsızları troid rahatsızlıkları geçirme olasılıkları yüksektir.

Down Sendromu Tedavisi

Downsendromu tedavisi kesin süreli bir tedavi olarak ilerlememekte ancak yaşam biçimini bu sendroma göre ayarlamakla olmaktadır. Down sendromu taşıyan bireyler anaokulu, ortaokul, lise, üniversite gibi okulları bitirebilmekte iş kollarında aktif görev almaktadır. İlerleyen süreçlerde aile yaşamlarını da kurabilmektedirler. Bebeklikten ilk çocukluk çağına kadar dil ve konuşma terapisi verilir. Yürüme bozukluğu olan down sendromlu çocuklara fizyoterapi de verilir. Down sendroma maruz kalan bireyler özel eğitim hizmetlerinden faydalanarak toplumsal yaşam içerisinedahilolmayı öğrenirler.

Down Sendromu Keşfi Ve Çeşitleri

Down sendromu bir fark değil, farklılıktır. 1959’da profesör Jerome Lejeune down sendromunun kromozomal düzensizlik olduğunu kanıtladı. Down sendromunun çeşitleri olduğu araştırıldı. Trizomi 21- Bütün hücreler ekstra bir 21. kromozoma sahiptir. Down sendromlu insanların % 94’ü bu guruptadır. Translokasyon- Ekstra 21. kromozom başka bir kromozoma bağlanır. Down sendromlu insanların %4’ü bu guruptadır. Mozaik- Hücrelerin bir kısmı ekstra bir 21. Kromozoma sahiptir. Down sendromlu insanların % 2’si bu guruptadır. Anne karnında down sendromu belirtileri olup olmadığını sağlamak için birçok araştırma yapılmıştır.

Günümüzde gebeliğin ilk zamanlarında anneden alınan kan örneğinde bebeğin gelişimindeki tüm etkenler incelenmekte down sendromu testleri de yapılmaktadır. Birçok anne adayı bu sendromla çocuklarını dünyaya getirmekte ve yaşamlarını buna göre şekillendirmektedirler. Sürekli olarak tıbbi gözetim altında olması gereken down sendromu bireyleri geliştirerek sendromu tolere edilebilir düzeydedir.

Down Sendromlu Çocuklarda Ergenlik Dönemi

Down sendromu bebek açısından büyük farklılıkları yaratsa da gelişen birey ergenlik döneminde kendi gelişiminin farkında olur. Ayrıca duygusal açıdan hassas bir dönemin içerisine girer bu dönem öncesi ve sonrasında obezite hastalığına yakalanmamak için fiziksel aktivitelere katılımı arttırılmalıdır. Sosyal etkinliklere dâhil olması bu dönemi kolay atlatmasına yardımcı olacaktır. Ergenlik dönemi tüm bireyler için fiziksel ve psikolojik açıdan gelişimin habercisidir. Bu dönemde bireyler kendinin farkına varır. Duygusal açıdan aşırılıklara dahil olur. Tepkileri farklılaşabilir. Beden olarak tüketime daha açık olacağından vücutta yağ birikimi olacağından obezite riski artabilir. Down sendromlu bireyler diğer bireyler gibi benzer durumları daha yavaş yaşamakla beraber bu dönemi daha yavaş atlatırlar. Ancak obeziteye yönelmesini engelleyerek fiziksel aktivitelere katılım arttırılmalıdır.

Down Sendromuna Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Down sendromun nasıl belli olacağı düşünürsek temelde son kromozomun birçok sebebe bağlı olarak oluşsa da son kromozomun ayrışmamasıdır. Ayrıca annenin gebelik boyunca hazır besinlerle beslenmesi, alkol uyuşturucu gibi alışkanlıklarında etkilediği bilinmekle birlikte babadan gelen kromozomlarla da ilgili sorunların olabileceği araştırılmaktadır. Gebelik boyunca annenin zararlı alışkanlıklarından kurtulması başta belirleyici etken gibi görülse de kromozom oluşumunda babanın da etkisi yadsınamaz. Asıl kaynağı net olarak bilinmemekle beraber kalıtımsal olarak geçişlerde de etkili olduğu görülmektedir. Araştırmalar boyunca yakın akraba evlilikleri ve kalıtımsal bozuklukların da etkisi araştırılmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir