Sağlık

Domates zararlı mı, domates böbrek taşı, gaz, alerji, mide sorunları yapar mı?

Domates sağlığa zararlı mı, yazın veya kışın domates zararlı mı, yan etkileri nelerdir?

Domatesin içeriğindeki vitaminler ve mineraller ile sebzeler arasında en faydalı besin kaynakları arasındadır. Ancak faydalı olmasının yanında yan etkileri yüzünden çeşitli sorunlarda meydana getirebilmektedir. Domates böbrek taşı, gaz, alerji, mide sorunları gibi bazı etkiler görebilirsiniz.

Domatesin zararları

Domatesin içerisinde likopen bol miktarda bulunur. IBS olarak kısaltılan irritabl bağırsak sendromu gibi sorunlara neden olabilmektedir. IBS anlaşılması ise dışkılama (kaka-büyük abdest) anlarında ağrı çekmek, aşırı rahatsız olmak gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Domates gaz yapar mı?

Eğer günlük alınan likopen miktarı 30mg üzerine çıkarsa gaz, karın ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik gibi çeşitli mide ve bağırsak sorunları yaşarsınız. Domateste ise likopen oldukça fazladır.

Domates böbrek taşı yapar mı?

Domatesin yapısı gereği içerisinde kalsiyum ve oksalat vardır. Özellikle domates çekirdeklerinde. Böbrek rahatsızlığı ve hassas böbrekleri olanlarda domates zarar verebilir. Böbrek rahatsızlığı şikayeti çelenlerin kalsiyum ve oksalat arttırımı yüzümde böbreklerde birikim böbreklerde taş, böbrek kumu oluşmasına neden olabilir.

Domates alerji yapar mı, domates kaşıntı yapar mı?

Domates alerjisine sıkça karşılaşılır. En çok karşılaşılan alerji türlerindendir. Domatesin içindeki protein vücudun zararlı madde olarak görmesi sonucu savaşmasıyla kişinin kaşıntı, cilt döküntüsü, nefes darlığı, dilde, yüzde, ağızda şişlik, gözlerde yanma gibi alerjik belirtiler ortaya koymasına neden olur.

Domates günlük ne kadar yenir, günde kaç domates yenir?

Domates yediğinizde oldukça fazla vitamin alırsınız. Örneğin; 1 domates yediğinizde (orta boy) 1025 IU A vitamini, 17 mg C vitamini alırsınız. Kişi bu boyutta bir domates yerse A vitamini ihtiyacının yarısı ve C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamış olur. Eğer bu seviyenin üzerine çıkarsanız doz aşımı olur ve bu durumda mide bulanması, böbrek ağrısı ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşarsınız.

Prostat bezi problemleri

Domates çekirdeklerinde likopen bulunduğundan yukarıda bahsetmiştik. Likopenler erkeklerde prostat bezinde problemler oluşturmaktadır. Aşırı domates yeme alışkanlığı olan erkeklerde idar yaparken zorlama, sertleşme sorunu, idrar yolu ağrıları gibi üreme merkezi sistemlerinde sorunlar meydana gelebilir.

Domates mide ekşimesi yapar mı?

Eğer domates yedikten sonra asidik sebze oluşundan dolayı sorunlar yaratabilir. Eğer mide ekşimesi, asit reflü, ülser gibi sorun yaşıyorsanız midenizde asit salgısının fazla olduğu anlamına gelir. Domates yediğinizde ise asit zenginliği ile ekşime ve ülserde şiddetlenme yaşatabilir.

Domates kızarıklık ve egzama yapar mı?

Alerjik belirtiler arasında kabarma, egzama, kızarıklık gibi cilt üzerinde belirtiler görülmektedir. Alerjik yapıdaysanız domates yedikten sonra bu belirtiler görülebilir.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu